| AndSim a întrebat:

Am un Lumia 520 Nokia si vreau sa va intreb TPU daca merge sa fac schimb cu un iphone 4 sau 4s si ce diferenta ar trebui sau nu ar trebui sa mai dau?

Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Mario1999 a răspuns:

Eu iti spun cum sta treaba din punct de vedere afecerist, nepunand in calcul performanta telefoanelor. iPhone-ul este un telefon mult mai scump, asa ca un model mai vechi poate fi echivalent cu un model mai nou lansat de o alta firma. Daca doresti sa faci un schimb egal, fara diferenta, nici nu se pune problema sa il schimbi cu 4S, sansa ta ar fi sa gasesti un iPhone 4 mai amarat, o varianta cu 8 GB, cu un eventual defect sau nu atat de ingrijit. Depinde deci starea telefoanelor. Daca telefoanele sunt ingrijite bine, ar trebui sa mai dai o diferenta de aprox. 100 de lei. Aceasta diferenta poate creste si in functie de accesoriile oferite pe langa telefon, conteaza daca telefoanele functioneaza in orice retea sau nu si in cazul iPhone-ului varianta de GB, daca are 32 GB diferenta poate fi mai mare. Acestea sunt evaluari aproximative dar iti voi da acum un caz concret. Sa zicem ca tu ai un Nokia Lumia 520, in stare perfecta, indiferent ce culoare e, cu toate accesoriile primite cu telefonul si neverlocked. Diferenta pe care ar trebui sa o dai ar fi urmatoarea:
Schimb cu:
-iPhone 4 neingrijit sau cu anumite defectiuni (cu ecran crapat sau cu urme mari de uzura) - 0-50 lei diferenta
- iPhone 4 in stare perfecta
pentru 8/16 GB - 100-150 lei diferenta
pentru 32 GB - 150 lei diferenta
- In cazul in care este alb pretul poate fi mai mari deoarece la noi, cel alb era mai scump in magazine.
- iPhone 4S neingrijit - 100-150 lei diferenta
- iPhone 4S ingrijit
pentru 8/16GB - 200-250 lei
pentru 32/64GB - 250-300 lei

Oricum toate acestea sunt aproximari, contand starea telefoanelor cum am mai spus si multi alti factori. Bafta!