| Danrakitaki a întrebat:

Am un sim Vodafone intr-un telefon de la Orange(decodat).Am tinut sim-ul in telefon fara nici o problema din decembrie anul trecut,azi din senin imi apare ca telefonul nu recunoaste sim-ul,nu pot sa apelez pe nimeni, telefonul afisand eroarea : Reteaua mobila nu este disponibila.Problema e ca imi cere codul pin dupa ce inchid telefonul/scot si introduc sim-ul.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate fi defectă cartela SIM sad
Verific-o în alt telefon : dacă funcţionează atunci este o problemă cu slotul SIM respectiv sau cu decodarea efectuată...

Dacă NU funcţionează nici în alt telefon, atunci poate fi defectă cartela SIM sau poate ţi-a EXPIRAT valabilitatea numărului!

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Incearca cartela sim in alt telefon si vezi ce rezolvi, poate este telefonul stricat.

| onasis1961 a răspuns:

Poate a expirat valabilitatea daca e cartela!

| Danrakitaki explică:

Era demagnetizat