| Narutoxxx a întrebat:

As dori sa achizitionez un iPhone 5c codat Orange. Inseamna ca e luat la abonament? Cand se termina perioada abonamentului, se blocheaza si telefonul? Multumesc,

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acel telefon a fost codat in reteaua Orange,da a fost luat cu abonament Orange si in el merge bagat numai cartela sim Orange. Daca se termina perioada abonamentului, nu se blocheaza telefonul dar el fiind in reteaua Orange va merge numai cartela sim Orange. In functie de service, pretul de deblocare in retea adica sa ti-l faca sa poti baga si alte cartele, de Vodafone de exemplu, costa in jur de 30-40 ron. Posibil mai mult sau mai putin.

2 răspunsuri:
| OrangeHelper a răspuns:

Salut,
Telefoanele comercializate de Orange Romania sunt codate in retea.
Poti afla modalitatea de decodare si tarifele, in functie de tipul achizitiei terminalului, de aici: https://www.orange.ro/......1/din_src.
Iti recomand, daca vei cumpara acest telefon, sa il iei cu factura de achizitie si certificat de garantie.
O zi buna,
Orange Helper

| Adbbmsh a răspuns:

Nu, telefonul ramane blocat pe reteaua de origine. Ii poti ruga sa ti -l decodeze (neverlock) pentru cam 50 lei sau daca e pe abonamentul tau chiar gratis.