| LTAA a întrebat:

Bateriile Li-ion se formatează (de exemplu: bateriile BL-5C de Nokia)?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bateriile pe baza de litiu nu au nevoie de formatare, si nu au efect de memorie. "Formatarea" bateriilor pe baza de litiu, sau incarcarea lor 16-24 ore, este o legenda urbana ramasa de pe timpul telefoanelor cu baterie NI-MH. Din cauza elecronicii incorporate, nicio baterie nu se incarca mai mult de 3-4 ore, pana la 100%, dupa care chipul incorporat opreste incarcarea, indiferent ca l-ai lasat sau nu pe incarcator telefonul. Povestile de genul "mie m-i a tinut mai mult dupa formatare" nu au fost dovedite niciodata cu masuratori independente, si nu au suport stintific. Daca ar fi asa de important formatarea lor, fiecare producator de telefoane mobile ar include in certifcatul de garantie, si manulalul de utilizare cu litere mari, ingrosate metoda de formatare a bateriilor, ceea ce nu se intimpla, de regula se specifica, ca inainte de utilizarea telefonului, incarcati bateria.
Rezumat: O baterie LI-Ion se poate incarca oricand, si oricat, dar nu e bine sa se lase sa se descarce de tot. De regula, telefonul se inchide inainte de acesta faza.
Bateria LI-Ion are o durata de viata mult mai mica decat o baterie NI-MH corect formatata si intretinuta. Bateria Li-iON incepe sa isi piarda din capacitatile lui (cam 10 %) dupa 1 an, iar in cazul bateriilor Ni-MH acest timp este dublu.

| Tyctak a răspuns (pentru Salontanul):

Pai si producatorii de telefoane de ce nu folosesc Ni-MH daca este mai buna

| Salontanul a răspuns (pentru Tyctak):

Pai ce interes ar avea sa dureze bateria mai mult?
Multumesc pentru funda.

| LTAA explică (pentru Salontanul):

Nu ai pentru ce. Iti multumesc si eu pentru ajutor.

4 răspunsuri:
| xBell a răspuns:

Buna, draga. Stiu ca e un raspuns tardiv, dar, cum am citit eu azi, pot citi si altii maine. Bateriile, cel putin Li-Ion, SE FORMATEAZA! In manualul telefonului Asus Zenfone 5(2018) se specifica clar, la sectiunea ''Important'', ca telefonul trebuie tinut in priza 8 ore, la prima incarcare!