| anonim_4396 a întrebat:

Am ales să cumpăr un Samsung galaxy s4, însă iar sunt in dubii şi am speranţa că voi găsi printre voi pe cineva care să mă sfătuiască mai bine... deci: am văzut că seria asta s4 are mai multe modele, ex value edition, black edition... mai sunt şi altele? Din ce am constat eu şi nu mă prea pricep, cele două sunt la fel doar culoarea diferă. Mă interesează cel mai bun model de telefon de la s4. Deci, care este the best?: ) Mulţumesc!

Răspuns Câştigător
| user13579 a răspuns:

Salut!

Eu am un Galaxy S4 Value Edition de vreo luna si sunt foarte multumit de el.

Avantajele sunt aceleasi ale lui Galaxy S4. Modelele sunt identice dpdv al dotarilor. Value Edition vine cu ultima editie de Android aparuta la momentul lansarii (4.4.2) si cu folie deja aplicata pe ecran din fabrica (e un avantaj).

Ca idee, e un telefon foarte bun. Ecranul e foarte clar si, desi face parte din categoria telefoanelor mari, este usor de folosit cu o singura mana. Interfata e prietenoasa si usor de folosit. Daca iti iei, cauta pe Google metode de a-i mari viteza de navigare si de a salva bateria, sunt tot felul de funtii complet inutile, pe care daca le dezactivezi il faci sa mearga mai rapid si mai salvezi si din baterie. Bateria, cu functiile gen Air Gesture sau S Voice dezactivate si cu netul pornit doar cand il folosesti te tine toata ziua fara nici o emotie. Muzica se aude foarte bine la el, iar castile din pachet sunt foarte calitative (au fir plat, care nu se innoada).

Ca doua mici dezavantaje: se mai incinge in unele aplicatii mai pretentioase, iar camera nu isi face bine datoria in lumina slaba. In lumina normala (vreme insorita), face poze mai mult decat superbe, insa in lumina slaba, e destul de greu sa prinzi o poza nemiscata, iar blitzul nu isi face foarte bine datoria.

Per total insa, e un telefon care merita, e poate cea mai buna investitie dpdv al raportului pret / calitate.

Eu iti recomand sa iti iei orice varianta e mai ieftina si care vine deja cu folia lipita pe ecran, oricum ii vei lua o husa (telefonul "gol" e destul de alunecos) si nu se va mai vedea ca e Black sau Value sau Simplu.

Bafta la cumparaturi!

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mda, sunt mai multe modele de Samsung Galaxy S4 :
* Samsung I9500 Galaxy S4 = S4 normal = IDENTIC cu Samsung Galaxy S4 Black Edition ( deci, are culoarea neagră ) - http://www.gsmarena.com/samsung_i9500_galaxy_s4-5125.php

* etc. - vezi TOATE modelele la linkul :
http://www.gsmarena.com/......sults.php3

Dintre TOATE acestea, eu aş alege Samsung I9506 Galaxy S4, deoarece este cel mai performant d.p.d.v. tehnic.

Vezi comparaţia/MOTIVELE şi specificaţiile tehnice la linkul :
http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=5371&idPhone2=5542

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=5542&idPhone2=5889

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=5125&idPhone2=5371

Preferabil să-ţi cumperi un model cu memorie internă de 32 GB :)

Samsung i9515 Galaxy S4 Value Edition şi Samsung i9505 Galaxy S4 sunt aproape identice, exceptând versiunea de Android - vezi comparaţia şi specificaţiile tehnice de la linkul :
http://www.ilexgsm.ro/......oducts.php

ATENŢIE la procesorul octa-core al lui Samsung i9500 Galaxy S4 ( Chipset Exynos 5 Octa 5410 ) : are Quad-core 1.6 GHz Cortex-A15 & quad-core 1.2 GHz Cortex-A7, dar numai un SINGUR set este activ o dată ( NU funcţionează simultan )!

"CPU: Quad-core 1.6 GHz Cortex-A15 & quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 ( One set active at one time )" - SURSA :
http://www.smartprix.com/......-m2493.php

Toate cele bune.

| gelu1970 a răspuns:

Intre s3, s4 si s5 s4 a fost modelul care a dat cele mai multe defecte. probabil ca l-au remediat insa eu as alege alt model, inclusiv alta marca, sunt atatea.

| AndreyFsk a răspuns:

Telefoanele sunt identice. Ia.ti unul pe negru (black edition) dă mai bine și nu se murdărește așa repede.