| DeMi0806 a întrebat:

Am avut o problemă cu telefonul meu, Samsung A5 2017. Azi am iesit afara, seara, si era foarte frig, cred ca temperatura era de 0° sau chiar mai putin. Eu aveam vreo 40% baterie, si, dupa vreo 30 de minute de cand iesisem afara, vad cu mirare ca telefonul meu s-a inchis, fara sa il inchid eu. Il deschid, si vad ca are 2% baterie. Mi se inchide iar, il deschid si vad ca are 0% iar a treia oara, imi apare care are 4%. Cand am ajuns acasa si l-am bagat la incarcat, am constatat ca incarcarea incepea de la 32%, cam cat aveam eu inainte sa se inchida brusc. E prima oara cand mi se intamplă. Prietenele mele, cu care am iesit, aveau Huawei P8 lite si Samsung J7. Doar mie mi s-a inchis telefonul, banuiesc ca de la temperatura scăzută. Modelele lor de telefon, nu au patit nimic de genul ăsta. Care e problema? O sa se intample asa de fiecare data cand folosesc telefonul la temperatura scazuta? Helppp!

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ai sanse sa se intample la fel, si ai sanse sa nu ti se mai intample niciodata; oricum, cum ai spus tu, datorita temperaturii scazute, performantele si bateria o sa se duca sigur mai repede, sau cel putin asa o sa-ti arate. Incearca sa ai grija de el, sa-i actualizezi sistemul de operare pe cat posibil, si daca tu consideri ca bateria ta este extrem de uzata, ca te tine indiferent de situatie mult mai putin decat de obicei sau aproape deloc, incearca sa te gandesti la schimbarea bateriei. Nu asta a cauzat problema, dar poate fi o problema pe viitor.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Asta e bateria de Samsung amice. Am avut numai Samsung si mie mi se descarca de la 80% la 0 in jumătate de ora... In schimba p20 nu am probleme. Deci e din cauza temperaturii, care omoara bateria si nu ai ce face.

| MobitelServiceGSM a răspuns:

Este posibil ca problema respectiva sa fie de la frig dar nu este exclus ca bateria sa fie obosita. Cel mai bine ar fi sa mergi cu telefonul intr-un service Samsung, pentru a verifica bateria.
Ai mai jos niste adrese:

https://www.mobitel.ro/service-telefoane-samsung/