| Găbițaaa a întrebat:

Am primit acum doua zile un telefon Prestigio dual sim. Problema e ca mi se descarca bateria foarte repede happy. Am intrat in setari si la stare baterie scrie "descărcare". m-am uitat și la verisoara mea care are un telefon tot in genul asta, si la ea scrie "nu se incarca". nu ma pricep deloc la telefoane :d. dar aseara cand m-am culcat aveam 30% baterie, si dimineata mai aveam 9%. Nu tine deloc. ce as putea sa-i fac?

2 răspunsuri:
| SkyRainb0w a răspuns:

Salut!
Sincer sa fiu nu cunosc marca de telefon dar daca este noe este normal ca bateria sa se consume repede, deoarece acumulatorul ajunge la o performanta sporita dupa cateva cicluri complete de descarcare complete.
verisoara ta il are probabil de mai mult timp...corect?
P.S: pentru o durata mai lunga a vietii bateriei la telefon te sfatuiesc sa il incarci cand are sub 20% si cand e 1005 sa nu il lasi mai mult de cateva ore(in caz ca uiti de el)
mai vorbim peste cateva zile(saptamani).
Sper ca ti-am fost de ajutor...paa

| Daniel_Avadanei_1996 a răspuns:

Cand scrie "nu se incarca" pur si simplu telefonul nu este bagat la incarcat. Daca il bagi la incarcat o sa vezi ca o sa apara "Se incarca". Problema cu telefoanele astea smart este ca se descarca foarte repede.Mie mi se descarca in doua maxim trei zile daca nu fac nimic pe el.O solutie ca sa te tina mai mult bateria ar fi sa dai luminozitatea la 0.Intri la setari>afisare>luminozitate si de acolo dai la 0. O sa vezi o imbunatatire chiar de o zi.