| anonim_4396 a întrebat:

am un Samsung Galaxy core 2 si cand sun,de obicei la Samsung(si nu numai) are senzor si cand sun se inchide ęcranul, daca iau telefonul de la urehe se aprinde ecranul. La telefonul meu se blocheaza si zice sa apas de 2 ori pentrub a debloca, ca sa pot sa inchid, de exemplu. cum pot sa fac sa nu mai fie asa?happy

3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Nu ai ce sa-i faci, este o masura de siguranta.Gandeste-te ca daca ecranul ar sta pornit, tu daca ai pune telefonul la ureche, l-ai atinge, si fiind touchscreen, probabil ai apasa pe ceva.
Asa e la toate smartphone-urile.

| Zellen a răspuns (pentru Ineys):

Da, dar eu vreau sa se stinga ecranul, ATAT, si cand il iau de la ureche sa se aprinda. La mine trebuie deblocat priin apasarea de 2 ori a ecranului

| Ineys a răspuns (pentru Zellen):

Da, pentru ca nu are sensor de miscare sa-si dea seama cand il pui la ureche, chestia asta se produce prin software, dupa ce incepe sesiunea de calling, ecranul se opreste, e calculat si dureaza cateva momente. Deci ori de-l duci la ureche ori de nu, el tot se opreste.