| Mihailescuioana29 a întrebat:

As dori sa stiu daca trebuie sa imi formatez smartphone-ul. Stiu ca telefoanele nu se mai formateaza demult, dar sunt multe persoane care inca sustin formatarea deoarece prelungesc viata telefonului. Acum eu nu stiu ce sa fac...
Are ceva daca il formatez?
Afecteaza cumva bateria?
Va rog ajutati-ma. Va multumesc!

24 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bateriile de la telefoanele noi NU se mai formatează!

Vezi instrucţiunile de folosire a acumulatorilor Li-Ion la linkul : http://www.f64.ro/......009new.pdf

Vezi instrucţiunile de folosire a acumulatorilor Li-Po la linkul :
http://www.phoenixmodels.ro/LiPo.htm

Toate cele bune.

| mihai69 a răspuns:

Nu trebuie să faci decât ce scrie în manualul de instrucțiuni.

| MskDesign a răspuns:

Bateriile din ziua de azi nu mai au nevoie de formatare.Ca sa stii cine a dat raspunsul corect, uita-te pe profilurile utilizatorilor si vezi ce raspunsuri castigatoare au.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Foarte interesant faptul ca unii striga "NU se mai formateaza" DAR imediat dupa, dau linkuri catre modul de utilizare al unui acumulator modern litiu-ion. Scrie acolo foarte exact:

"Formatarea acumulatorilor Li-ion, se face doar din fabrica in momentul in care se seteaza capacitatea minima, la care sa nu scada, sau capacitatea maxima pe care o poate suporta."

Spune insa ca la prima utilizare "se revigoreaza" se lasa la descarcat si reincarca complet de 3 ori. "Randamentul maxim al acumulatorului il veti avea dupa aceste 2-3 cicluri de
Incarcare-Descarcare." Cu alte cuvinte nu vei avea un randament maxim daca folosesti acumulatorul aiurea din prima, adica il incarci doar pe jumatate ca n-ai timp, sau il conectezi pe la pc vreo jumatate de ora si el incepe sa se incarce ca se incarca si prin usb etc.

A ce-mi suna mie povestea cu 2, 3 cicluri de descarcare/incarcare? A calibrare daca vrei. Unii inca ar numi-o formatare.

Insa reiau, scrie negru pe alb, acumulatorii li-ion sunt formatati DEJA din fabrica. Eh daca sunt formatati inseamna ca au avut nevoie de acea formatare. Ca nu mai e nevoie ca tu sa faci decat o calibrare e cu totul altceva, INSA e nevoie de acea calibrare pe care ei o numesc revigorare.

Si tot ei spun ca doar cu acele 2 3 cicluri de descarcare/incarcare completa poti avea randament maxim al bateriei.

Trage singura concluzia.

P.S. Astia care raspund nervos si-i fac pe altii prosti mai bine nu mai raspundeti.

| Kriss96 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Inca unul care sare cu gura fara sa stie despre ce vorbeste big grin
Mai baiatule hai sa-ti zic o chestie. Tu nu ai inteles ce ai citit laughing)))))
Bateriile pe baza de litiu se calibreaza automat dupa 2-3 cilcuri descarcare-incarcare.Adica ajungi acasa, bateria e pe la 40% sa zicem, il consumi si il bagi la incarcat. Dupa vreo 2 ore cand bateria e full scoti telefonul din priza! Asta iti explica ei acolo la utilizare. Dupa inca vreo 2 incarcari bateria se calibreaza si gata. Iar incarcarea va dura mai putin.
Se specifica foarte clar acolo ca bateriile acestea nu se tin in priza mai mult decat cer.
Formatarea pe care o stie toata lumea si la care se refera baiatul de mai sus suna cam asa: ajungi cu telefonul acasa si il lasi la incarcat vreo 12 ore de ii sar capacele. Asta e definitia formatarii. Pe asta o stie toata lumea. Si eventual se facea asta de vreo 3 ori.
De aia toata lumea zbiara ca nu se mai formateaza bateriile. In sensul ca nu le ti 12 ore la incarcat. Le ti cat au nevoie!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Kriss96):

Logic, ideea care s-a vehiculat era "bateriile li-ion nu au nevoie de formatare" punct. Si acolo scrie ca au doar ca sunt gata formatate din fabrica, citeste. Iar calibrarea asta presupune tot ceva "de facut" 2 3 cicluri de calibrare descarcare completa incarcare completa, presupune ca trebuie sa faci ceva, nu nimic. Nu ma "baiatule" pe mine ca nu-i cazul sa ne luam in bocanci.

| Kriss96 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Eu am raspuns la obiect pentru problema postata mai sus. Nu, nu se formateaza. Adica nu, nu se lasa telefonul in priza 12 ore. Se pune la incarcat normal. In doua ore il scoti si peste 2-3 zile cand ti se consuma bateria iar il lasi 2 ore sau cat are el nevoie pana e full. Ceea ce nu inseamna formatare. Asa ca nu ai de ce sa sari cu gura pentru ca dreptate la acest post au cei care au zis "nu" formatarii.

| Mihailescuioana29 explică (pentru AlexanderAdrian):

Deci daca il tin 12 ore la incarcat afecteaza cu ceva telefonul, sau nu? Multumesc!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Mihailescuioana29):

E enorm pentru telefoanele li-ion, da se poate deteriora acumulatorul in unele cazuri. Sunt unii care spun ca circuitul se intrerupe la telefoanele inteligente o data ajuns la 100%. Eu de ex daca il las cu o ora mai mult decat trebuie risc sa-l scot de la incarcat si bateria sa-mi arate 97% desi in stand by intr-o ora telefonul nu poate consuma mai mult de 1% pe aplicatiile care ruleaza inca prin background cum sunt jocurile care contabilizeaza termene, vieti, puncte etc.

| Mihailescuioana29 explică (pentru AlexanderAdrian):

Dar, de exemplu si-a cumparat un prieten un smartphone si i s-a spus de la cei de la care l-a cumparat ca trebuie formatat.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Mihailescuioana29):

Se face confuzia intre termeni. Fiindca totusi trebuie trecut prin acele 3 cicluri de descarcare reincarcare complete, lumea intelege formatare cand de fapt e o calibrare. Niciodata sa nu te-apuci sa lasi 12 ore la incarcat o baterie li-ion.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bateriile Li-Ion nu mai necesita formatare asa cum eram obisnuiti sa procedam in trecut.Tot ce trebuie sa faci este sa conectezi dispozitivul la incarcat atunci cand acesta o cere, si sa il lasi pana se incarca complet. Dupa 4-5 cicluri incarcare-descarcare, bateria functioneaza la capacitate maxima.
Un lucru foarte important este faptul ca niciodata nu trebuie lasat sa se descarce la maxim pentru ca atunci durata de viata a bateriei se va scurta.

| Kriss96 a răspuns:

Telefoanele au baterie pe baza de litiu. E adevarat ca nu e nevoie de formatare. Asta nu inseamna ca se strica bateria daca il formatezi.
Cel mai important este sa nu-l lasi niciodata sa ajunga la mai putin de 5%. Daca faci asta nu vei avea probleme cu bateria.
Iar daca te documentezi putin pe google vei vedea ca sunt foarte multi oameni care lucreaza in acest domeniu si explica de ce bateriile cu litiu nu au nevoie de formatare.

| Moryami a răspuns:

Orice telefon nou se formateaza daca nu vrei sa ti se descarce in 30 min.

| Kriss96 a răspuns (pentru Moryami):

S-o crezi tu. Ai ramas pe vremea bunicii. Daca intri pe google si cauti informatii despre formatare o sa afli de la oameni de specialitate ca bateriile sunt mai nou (de cativa ani) pe baza de litiu. Asa ca nu au nevoie de formatare!
Si e absolut testata chestia. Nu are nicio importanta daca il formatezi sau nu.
Oamenii nu stiu nimic despre bateriile moderne. Ele nu trebuie niciodata descarcate mai putin de 5%! Asa se strica bateria si ajunge sa te tina prea putin. Greu cu litiu asta nu?

| Moryami a răspuns (pentru Kriss96):

Esti prost. eu cu 2 telefoane de acelasi la fel, am facut un test. pe unul nu l-am formatat si pe celalalt da. si ghici ce: cel formatat a durat vreo 5 zile, pe cand cel NEformatat a durat 1 zi

| Kriss96 a răspuns (pentru Moryami):

Sigur sigur. Acum inventezi povesti. De parca poti sa schimbi tu parerea mea si a unor specialisti din domeniu care studiaza aceste lcruri! Ce faci tu acum e un fel de auto-aparare cam agresiva.
Mai bine taceai. Suntem deja doua persoane care sustin ca bateriile cu litiu nu au nevoie de formatare.
Du-te si mai studiaza problema.

| Moryami a răspuns (pentru Kriss96):

Vai de mine si-a gasit sa vorbeasca domnul specialist in acest domeniu. poate sa ma contrazica si tot unviersul, eu tot pe a mea o tin.

| Kriss96 a răspuns (pentru Moryami):

Pai tu esti singurul care zice ca bateria se formateaza laughing Singurul intre 7 miliarde de oameni cat are Terra. Iti dai seama ca buba e la tine nu?
Cand zice la vreme zapada maine sa inteleg ca tu iti pregatesti pantalonii scurti nu?
Uneori trebuie sa accepti ca nu ai dreptate. Mi s-a intamplat si mie. Dar am inteles ca nu pot avea doar eu dreptate cand toti imi zic ca gresesc. M-am corectat. Fi si tu cu bun simt si nu mai arunca cu sarcasm ca nu ai tu dreptate.

| Moryami a răspuns (pentru Kriss96):

Neeh
ps: sunt 6 miliarde de oameni pe Terra nu 7 laughing

| Kriss96 a răspuns (pentru Moryami):

Acum nu stiu cat timp cand se facea recensamantul au zis 7 miliarde. Iar te inseli. Tin minte chiar o stire cum ca se facusera 7 miliarde chiar in ziua aia sau ceva de genul. Ca se nascuse un bebelus. Dar evident tu o sa zici ca la stiri si pe net mint astia. Ca tu stii mai bine.
Dupa parerea mea te-ai nascut prin 2013.

| Mihailescuioana29 explică:

Daca va contraziceti eu tot nu stiu ce sa fac, nu stiu care dintre voi are raspunsul corect. Deci?

| Kriss96 a răspuns (pentru Mihailescuioana29):

In primul rand intrebarea ta nu isi avea rostul oricum. Eu ti-am explicat cum sta treaba si deja mai este o persoana care ti-a scris acelasi lucru.
Tot eu am precizat foarte clar ca desi nu au nevoie formatarea nu DAUNEAZA! Tu acum te gandesti cu care mana sa mananci.
Si ar fi fost mult mai usor sa cauti intrebarea pe google. Pe orice pagina intri toata lumea o sa zica "bateriile cu litiu nu se formateaza".
Invata sa gandesti de unul singur. In viata nu o sa-ti dea altii raspunsurile tot timpul.

| Mihailescuioana29 explică (pentru Kriss96):

In primul rand am cautat pe google despre formatare si la fel am vazut tot elul de argumente pro si contra. Mersi de raspuns, dar daca ti-a rapit prea mult din viata nu trebuia sa o faci (decat sa imi spui sa caut pe google, mai bine nu raspundeai pentru ca asta am facut deja).Si de unde era sa stiu ca este baterie cu litiu, doar nu crezi ca asta visez noaptea?