| puppyeyesss a întrebat:

cum fac sa imi setez internetul pe un BlackBerry torch 9800? Am abonament la RDS, cartela merge bine pe alt tel, dar nu pe bb. Cei de la RDS au spus ca nu ma pot ajuta, deoarece telefonul nu e cumparat de la ei; iar de la alti operatori am primit raspunsuri de tipul:trebuie sa activez optiuni de 20 de dolari; sa caut pe site; sa intreb pe altcineva; etc! Incerc de vreo 2 sapt sa il fac sa mearga, am intrat pe toate forumurile si degeaba! Telefonul functiona la primul utilizator! multumesc mult! dau funda si fac cinste cu o inghetata pentru un raspuns care ma ajuta! happy

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am gasit cateva explicatii pe net dar in limba engleza: https://www.google.ro/......ps?/search
Daca vrei poti intra pe aceste site-uri cu traducerea in limba romana si sa incerci pe rand cateva din aceste raspunsuri. Ar fi bine sa ai si un cablu de legatura la PC pentru ca am vazut niste update-uri.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Optiuni -> Dispozitiv -> Setari avansate de sistem -> TCP IP -> Bifeaza "Setari APN activate" -> Salveaza. Scrie (mai intai) la APN : "Internet" (fara ghilimele).

| puppyeyesss explică (pentru Salontanul):

Multumesc. am facut deja asta happy dar nu merge nici un fel de browser, nici macar sa descarc o tema sad Imi da raspuns ceva de genul:eroare 40721 si ca trebuie sa folosesc wi fi, sau sa contactez operatorul sad Cartela merge bine in alt telefon.Dar multumesc mult!

| Salontanul a răspuns (pentru puppyeyesss):

Am gasit cateva explicatii pe net dar in limba engleza: https://www.google.ro/......ps?/search
Daca vrei poti intra pe aceste site-uri cu traducerea in limba romana si sa incerci pe rand cateva din aceste raspunsuri. Ar fi bine sa ai si un cablu de legatura la PC pentru ca am vazut niste update-uri.

| Valentin_Alexandru_1993 a răspuns:

Incearca ce a zis baiatul ala si incearca sa iti iei opera mini si va merge, o descarci din BlackBerry wold.In general la bb trebuie sa te abonezi la ei ca sa intri de pe browserul telefonului.Este foarte complicat telefonul, stiu cum este. laughing))

| puppyeyesss explică (pentru Valentin_Alexandru_1993):

Multumesc! Păi asta e, nu reusesc sa descarc absolut nimic. am intrebat la RDS, Orange, cosmote, si vreo cateva service-uri, dar degeaba big grin