| anonim_4396 a întrebat:

De ce credeti ca telefoanele tot mai destepte devin tot mai slabe din punctul de vedere al autonomiei bateriei lor? Eu una sunt f frustrata pentru ca mi-am achizitionat recent un smartphone cu android, destul de performant, cu multe aplicatii faine ce pot fi instalate, live wallpaper, 3G, wi-fi, etc etc dar pe masura ce trec zilele si ma interesez tot mai mult imi dau seama ca am facut un mare rahat. Mai bine imi luam un telefon simplu ca al lui sotu, cu butoane, il foloseste strict la apeluri si mesaje iar eu am vrut sa ma dau mare cu al meu smartphone iar acum el rade de mine ca trebuie sa incarc bateria la juma de zi si si asa fara sa folosesc telul la capacitate maxima. Imi vine sa-l arunc, nu am dat o avere pe el dar pentru mine e ceva si ma enerveaza ca nu pot nici macar sa pun de ex un live wallpaper ca in 15 minute scade bateria cu 10%...zau! Atunci de ce mai exista atatea functii misto si aplicatii si mai misto? Ca sa ti se recomande sa le opresti daca vrei mai multa baterie? Ma scuzati, sunt f trista din cauza asta sad SI DEZAMAGITA!

3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Incearca sa duci intai de toate telefonul la un service, daca nu te pricepi sa iti elimine toate aplicatiile care iti folosesc aiurea ori wifi-ul ori 3G-ul si din cauza asta se consuma bateria atat de rapid.

A doua optiune este sa te uiti putin prin piata sa vezi daca gasesti o baterie cu capacitate mai mare pentru telefonul tau.

Oricum asteapta-te ca in conditii normale de utilizare sa te duca pana la maxim 1 zi jumatate.

Poti sa faci multe cu un smartphone, incepand de la chat, email, pana la alte chestii mult mai interesante.

Dar orice performanta, vine cu un cost.

| onix33 a răspuns:

In urma cu 10 ani producatorii se focusau pe baterie. Acum sunt mai focusati pe partea de software. Este normal sa se consume bateria repede, daca stai sa te gandesti ca smartphone-urile sunt ca niste mini calculatoare. Dar poti rezolva aceasta problema cu o baterie externa.

| MateescuParker a răspuns:

Bune, zi de zi, ne distrugem telefoanele fara sa vrem. De fapt, distrugem viata bateriilor si apoi ne miram ca ne tin prea putin, fara sa ne dam seama ca uneori chiar noi suntem cei vinovati. Pentru ca le incarcam prost. Cel mai comod e sa-ti pui telefonul la incarcat toata noaptea. E si cel mai daunator comportament. Nu doar ca vei consuma curent degeaba, dar asa scazi cel mai mult durata de viata a bateriei. Dar hai sa vedem inainte cum il poti incarca mai repede, fara sa fii nevoit sa dormi cu telefonul la cap.

Atunci cand iti alegi telefonul, te uiti si la capacitatea bateriei. Daca e prea mica, stii ca o sa ai de tras, in cazul unei folosiri intensive. Indiferent ca vorbim de smartphone-uri sau tablete, le poti incarca in cateva moduri: cu ajutorul incarcatorului dedicat (priza sau auto), prin USB-ul calculatorului sau wireless. Lasam putin ultima varianta la o parte. Cea mai lenta ramane incarcarea de la USB 2.0. Iti poate da un curent de maximum 0, 5 amperi. USB 3.0 e ceva mai puternic, cu 0, 9A, valoare apropiata de majoritatea incarcatoarelor, 1 amper. Pentru tablete, incarcatoarele ofera de obicei 2A. Idealul e deci sa-ti folosesti incarcatorul dedicat, dar niciodata nu folosi unul mai puternic. Si nu uita sa-l scoti din priza, atunci cand nu il folosesti. Desi nu ai crede, consuma curent degraba si asta inseamna bani pirduti.

Si nu mai instala aplicatii care nu iti folosesc! Funda?