| andreeattr a întrebat:

Doresc sa imi cumpar un telefon nou, insa am auzit ca exista anumite riscuri daca il iei de la anumite persoane ci nu direct din magazin. E posibil ca pe viitor sa ma trezesc cu telefonul blocat din diverse motive? (persoana care mi l-a vandut sa il fi furat, sa nu mai plateasca abonamentul, etc.) La ce mai trebuie sa fiu atenta cand il cumpar?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In primul rand sa vezi daca functioneaza si verifici toate aplicatiile instalate.
In al doilea rand sa vezi daca functioneaza cu cartela sau cartelele tale.
In al treile rand sa nu iei iPhone sau Windowsphone. iPhone daca iei trebuie sa fie liber de retea si sa aiba niste acte la el din cauza ca risti sa-ti fie blocat. Windows am luat eu si-mi pare rau!
Si atentie la caracteristici. Cu abonamentul n-ai treaba. E treaba lui daca nu si l-a platit.

| Bobby711 a răspuns:

Eu nu recomand sa cumperi telefon sau orice alt ceva la mana a 2-a nu vei sti de ce acea persoana a pus telefonul la vanzare poate are stricat ceva si nu ai cum sa iti dai seama decat dupa ce il folosesti indelungat poate e furat iar daca e iphone poate sa fie blocat de catre proprietar sunt multe riscuri sa nu crezi ca daca iti zice ca vinde telefonul ca nu ii mai place sau ca are nevoie de bani e si adevarat. Daca pretul e mic e clar ca e ceva cu telefonul iar daca vrei sa afli daca e furat intrebi de acte vezi pe ce nume e contractul si iti dai seama imediat. Daca vrei un telefon la mana a 2-a cumpara de la un service de telefoane acolo ai garantia ca daca a fost stricat l au reparat angajatii.Pe net sa nu cumpri nimic de pe site uri gen okazi, olx, tocmai.ro etc aici se ia cel mai des teapa. Eu nu am cumparat nimic in viata mea la mana a 2-a tocmai din cauza asta daca vrei sa iti iei un telefon mai ieftin te duci la media galaxy flanco etc si il iei in rate sau il cumperi cu un card de credit dar vezi sa alegi unul bun eu am 1% dobanda. Platesc telefonul si dupa pun banii inapoi pe card in fiecare luna nu mai am treaba cu magazinul ci cu banca dar vezi ce card ai si ce dobanda ca poti sa iesi in pierdere daca nu esti atenta. Te duci cu o foaie nu stiu cum se numeste de la servici sa demonstrezi ca esti salariat si poti platii si aia e la Orange si la altii trebuie sa platesti abonament care te duce mult. Telefonul x e la liber 10 mil sa zicem la Orange se vinde cu 12mil daca il iei la liber sau cu un abonament care te poate duce si de 2 ori pretul telefonului.

| Eduaard a răspuns:

Telefon de top la preț de nimic.

| Andutu21 a răspuns:

De la cine il cumperi verifici codul IMEI dupa factura si dupa telefon, si dupa certificatul de garantie, trebuie sa corespunda. Daca persoana respectiva nu are nimic de ascuns o sa fie de acord. Poti suna chiar de unde l-a cumparat si dand numarul facturii poti verifica si autenticitatea facturii.

| andreeattr explică:

As fi interesata de un s6 edge si pe olx costa in jur de 2600, majoritatea avand preturi apropiate nu prea "bate nimic la ochi"

| andreeattr explică:

Nu am de gand sa il iau la mana a doua, caut sa fie sigilat in cutie. multumesc de sfaturi si mai astept si alte pareri happy

| fl0rin12 a răspuns:

Daca pretul bate la ochi multi vor spune ca au nevoie de bani