| PangeeaRogvaiv a întrebat:

Mi-am activat casuta de mesagerie vocala pe cartela cosmote, dar aceasta poate inregista toate apelurile pierdute, inclusiv cele cu numar privat? Daca primesc de exemplu un apel cu numar privat in mesajul de notificare imi va afisa si numarul real care m-a apelat sau imi va spune ca a, un apel pierdut de la un numar necunoscut? Este o mare dilema asta ca nu stiu cum functioneaza serviciul asta, nu l-am folosit niciodata pana acum.
Va rog ajutati-ma!
Va multumesc anticipat tuturor!

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Nu exista nicio posibilitate sa vezi de pe ce nr. ai fost sunata cu nr. privat/necunoscut. Daca-ti activezi mesageria o sa-ti spuna ca ai avut un apel pierdut de la un nr. necunoscut. Pe mesageria vocala se pot lasa mesaje, deci daca persoana suna si ii intra mesageria iti poate lasa si injuraturi, si amenintari, si alinturi, si orice vrea sa-ti spuna. Daca vrei doar sa vezi cine te suna, fara sa te deranjeze cand suna si fara sa se poata abera pe mesagerie, scoate mesageria, lasa tel deschis dar scoate sunetul de la sonerie cand dormi, asa ala suna ca prostul, nu-i raspunde nimeni si nici nu te deranjeaza cu nimic soneria sau eventualele mesaje aiurea.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru mixxjim):

Ma suna un dobitoc cu numar ascuns ca sa se rzbune pe mine pentru ca nu am vrut sa am o relatie cu el si nu am vrut pentru ca m-a jignit ca pe ultimul om. Nu pot tolera asa ceva si nici nu-l pot ierta pentru asta. Daca-i spun sa nu ma mai sune cu numar ascuns nu recunoaste nici in ruptul capului ca el se ocupa cu asemenea aberatii ci ma prosteste mintindu-ma in fata ca el nu are nicio legatura cu asta si sa-l las in pace sa nu-l mai stresez. Cum sa fac sa aflu numarul real de telefon? sunt disprerata si plina de nervi, nu mai suport deja situatia asta. Nu-mi pot schimba numarul de telefon momentan, sunt prinsa cu altele si am nevoie de numarul asta.

| mixxjim a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Ti-am vazut postarea zilele trecute, de-aia ti-am si spus ca-ti poate lasa mesaj. Incearca si suna la relatii cu clientii la compania de unde ai telefonie si intreaba-i pe ei daca pot restrictiona apelurile cu nr. necunoscut sau daca se poate vedea la ei nr. de la care-ti intra apelul, ca esti hartuita si poate ei mai pot sti si alte chestii sa te sfatuiasca. Cu mesageria nu e buna ideea, pune pe te miri cine sa te injure sau sa spuna cine stie ce porcarii, mai rau te enervezi. Nu raspunzi si inchizi soneria la tel, daca vede ca nu raspunzi de cateva ori poate renunta.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru mixxjim):

Are deja 1 luna de zile ( s-a facut pe 7 decembrie) de cand ma tot suna cu numar privat la diverite intervale de timp si culmea la aceeasi ora 17.45. Pe mine una m-a scos din minti chestia asta, sincer.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru mixxjim):

Ai avut dreptate cu casuta vocala, imi inregistreaza toate apelurile, dar daca primesc unul cu numar nescunoscut, nu-mi inregistreaza numarul, in notificarea care o primesc prin sms imi apare tot numar privat. Am sunat acum la relatii cu clientii si mi-au spus ca nu pot face altceva decat sa depun o plangere la politie si sa se ocupe organele abilitate de asa ceva.Altceva nu-mi ramane nimic de facut.

| mixxjim a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Te cred, ajunge ca o tortura, stii ca se apropie ora si suna. Daca suna la aceeasi ora mereu s-ar putea sa fie o setare automata si e posibil chiar sa nu fie el laughing Ai optiunea de fake-call la telefonul tau? Sa nu cumva sa fi fost setata si sa sune aia de fapt, nu el, adica sa fie chiar din telefonul tau. Daca nu ai setari mult prea speciale la telefon incearca sa-i dai o revenire la setarile din fabrica, daca e de la tine dispare dupa asta. Incearca sa-ti aduci aminte daca pe 6 sau 7 noiembrie ai facut chestii speciale pe la tel, sau ai vb cu cineva la ora aia care te-a sunat de pe un nr. ascuns.Cu nr. ascuns se suna si din firme mari, care au cumva centrala, sa nu fie de acolo ceva. Eu am patit ceva similar, numai ca-mi afisa nr., suna si nu vb nimeni-nimic. Sunam inapoi nu raspundea nimeni. Pana la urma era o centrala, ramasese un circuit blocat, ca-s informatizate centralele astazi. Deci s-ar putea sa fie doar o chestie tehnica si dai vina degeaba pe baiat laughing

| mixxjim a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Daca faci plangere la politie ori pun lui telefonul sub urmarire, il pun si pe al tau, asta daca se obosesc sa faca ceva, pentru ca e un nimic pentru ei si cred ca-s foarte multe cazuri. Asigura-te mai inati ca nu e ceva tehnic, cum ti-am spus mai inainte, e tare complicat sa intri in complicatie cu politia

| PangeeaRogvaiv explică (pentru mixxjim):

Eu pe 14 oct anul asta am avut o discutie pe telefon cu el prin sms, pentru ca din iunie si pana in octombrie ma tot suna tot asa la anumite intervale de timp, dar cu nr lui nu cu privat. Pe 22 oct anul asta am mai avut o discutie cu el tot prin sms in care i-am spus sa ma lase in pace, sa nu ma mai sune pentru ca nu mai este nimic intre noi. I-am mai spus ca urma ca pe 5 nov sa plec in Anglia, iar pe 7 nov la Roma pentru ca aveam invitatie de la un amic. Pe 7 nov dupa amiaza a fost primul apel cu numar privat. 2 saptamani nu am primit nimic. Apoi iar apel cu numar privat, apoi la o saptamana si pe urma la cateva zile. Nu am niciun sistem din asta de blocare automata in telefon care sa declanseze la ora respectiva. Cartela mea am luat-o in iunie anul asta si nu are numarul decat el. Daca ar fi vreo institutie sau firma cum zici tu, de ce pana acum 1 luna nu am primit niciun apel necunoscut? de ce le primesc la interval de 2 saptamani, 1 saptamana sau cateva zile? Ma astept din partea dobitocului asta la orice, ca 1 luna jumate cat am vb cu el mi-a scos peri albi.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru mixxjim):

Uite de exemplu- apel necunoscut receptionat la 29 11 2012 ora 17.43.38 Apoi altul, apel necunoscut receptionat la 05.12. 2012 ora 17.44.42. Astea sunt ce mi-a ramas ca restul le-am sters de nervi. Este firma asta, institutie sau o problema tehnica din telefon?

| PangeeaRogvaiv explică (pentru PangeeaRogvaiv):

Nu se poate sa fie nici problema tehnica din telefon sau mai stiu eu ce institutie sau altceva care s-a blocat pe numarul meu. Diferenta dintre ora de apelare este de 1 minut si 6 secunde. Daca este vorba de o problema tehnica atunci primesc toate apelurile fix la aceeasi ora, nu la diferenta de 1 minut si ceva intre ele. Plus de asta, invidul lucreaza in jandarmerie si probabil vrea sa-mi arate cat de punctual este.

| mixxjim a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Boh, atunci cam ai o problema, iar daca lucreaza acolo chiar una mare as spune. Belea mare cu geloziile si cu orgoliile-astea. Daca ai timp si nervi de tocat mergi la politie, desi mare lucru nu vad sa-ti rezolve, poate te hotarasti sa renunti la nr. daca spui ca numai el il stie. Ai mai putea sa tii tel inchis cateva zile pe la ora aia, daca ii tot suna inchis poate renunta. Altceva nu mai stiu happy

| PangeeaRogvaiv explică (pentru mixxjim):

Lucreaza in jandarmerie de 6 ani. Problema este ca el m-a jignit intr-un mod crunt, greu de acceptat de un om, considerandu-ma tot timpul inferioara fata de el (desi am o facultate, o pregatire, ceea ce el nu are). Apoi, eu sunt un om rational, calm, cerebral, care nu-mi place sa ma cert sau sa vorbesc rastit, asa sunt eu. Referitor la asta mi-a zis ca el nu ma vede in stare de anumite lucruri, ca si cum as fi o proasta.Cand l-am intrebat ce este cu vorbele astea, mi-a zis ca el ii place sa spuna omului in fata ce gandeste, dar problema este ca ma cunostea de 1 luna de zile, din care ne vazusem doar de 2 ori, restul vorbeam la telefon. Nu avea de unde sa ma cunoasca atat de bine intr-o luna incat sa spuna asa ceva despre mine. Apoi asta vara mi-a dat sms intr-o zi si mi-a zis ca a doua zi urma sa vina la tragere in poligon in oras, unde locuiesc eu, ca unitatea lui apartine de oras, el locuind si lucrand intr-o comuna. Am vrut sa-l sun si mi-a zis ca nu poate vorbi pentru ca era la servici si avea nu stiu ce treaba. Am schimbat vreo 3 sau 4 mesaje in ziua aia cu el, iar la unul din ele m-a intrebat cu nerusinare daca vreau sa-l vad? in bataie de joc. Nu avusesem discutii aprinse sau mai stiu eu ce. M-a mintit cu nerusinare iar acum face pe victima, imi spune ca eu l-am mintit pe el, ca nu a gresit cu nimic si ca regreta ca m-a cunoscut si sa nu-l mai stresez cu telefoanele. Problema este ca eu nu-l sun, nici inainte cand vorbeam nu aveam obiceiul sa-l sun, iar cand o facea el, uneori nu-i raspundeam pentru ca ma stresa zilnic cu telefoanele, ma tinea de vorba ore in sir ca era sau nu cazul sa vorbim. Daca incercam sa-i spun ca vb mai tarziu imi raspundea ca ii fac expedierea si ca treaba care o am de facut este mai importanta decat el? Ii casunase la o saptamana dupa ce ne cunoscusem sa se insoare, dar nu cu acte, nu nimic, asa de proba. Imi spunea tot timpul ca nu are bani, ca tot salariul il da pe rate ca avea niste rate la banca, era obsesiv de cate ori repeta asta intr-una. Daca venea la mine in vizta imi lua telefonul fara sa-mi ceara voie si se uita in el la poze si mesaje. Deci niste lucruri de marlan, iar daca i le-am spus tot el s-a suparat pe mine, face pe victima si este nemultumit, ma mai face si mincinoasa in fata.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru PangeeaRogvaiv):

Cum sa procedez cu un astfel de om fara caracter si 7 ani de acasa? Referitor la facultate mi-a mai spus tot in bataie de joc ca el nu se duce la facultatile astea unde nu se invata nimic, nu ca e prost de da cu stangul in dreptul, el nu stie sa scrie bine romaneste, ce sa mai caute si la facultate? Referitor la asta dupa un timp mi-a zis ca nu a spus el asa ceva, ca de fapt s-a referit ca nu are bani, ca minte cica are destula.
Hai sa-ti dau cateva exemple de cuvinte ce mi le-a scris in mesaje " ereai, eream, erea, eri, team, mam, ia, aptin, in loc de papagali ara, el a inteles si a scris aia, de papagali nici nu auzise macar, bolentin etc" astea sunt cateva din ceea ce imi scria constant in mesaje si ma face pe mine proasta in fata, cand el e de rasul lumii.

| mixxjim a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Deci fii atenta, incearca sa intelegi ce scriu, nu sa citesti pe deasupra, si sa te gandesti putin la ce spun, pentru ca vad ca esti foarte afectata: de fapt acel apel e un simplu apel telefonic. Te poate suna cineva sau nu, poate fi o greseala, e doar un simplu apel telefonic. E la 1 noaptea, sa-ti strice somnul? Nu. E la 5 dimineata, sa-ti strice toata ziua? Nu. E un simplu apel telefonic, considera-l ca atare. Pe tine te enerveaza rau toata situatia, ai fost jignita, ai fost desconsiderata, si orgoliul tau a ramas ranit dupa asta. Apelul ala iti deranjeaza de fapt orgoliul, nimic altceva. Nu te mai gandi ce inseamna acel apel de fapt, considera-l un simplu apel telefonic si atat, incearca sa-ti scoti din cap cine il face, de ce, ce s-a intamplat etc. Incearca sa faci asta, nu o sa mearga din prima, dar dupa 3-4 incercari sigur o sa-ti fie ceva mai usor si incet-incet nici nu o sa mai bagi de seama. Nu-ti poate face nimic daca tu nu-i permiti, ori daca pui la suflet chestia asta inseamna ca de fapt tu ii permiti sa te chinuie. Nu-i mai permite si nu o sa te mai deranjeza, ia sa vezi. Incearca si poate-mi spui peste cateva zile daca a mers happy

| PangeeaRogvaiv explică (pentru mixxjim):

Desi nu te cunosc, mi-ai dat un sfat bun si iti multumesc pentru asta. Mai rar in ziua de azi oameni cu care sa vorbesti deschis si sa te si inteleaga.

| mixxjim a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Cu placere, ma bucur ca ti-am fost de un mic ajutor. Oricand mai vrei dam o vorba cu placere happy