| Chifan_Adrian_1996 a întrebat:

Mi-am cumparat un telefon nou iar pe cutie scrie ca are 8 GB mamorie ram dar folosezc numai 4 GB pot sa fac ceva sa folosesc toata memoria?
funda!

Răspuns Câştigător
| RazvanFlorea1993 a răspuns:

Nu ai cum să folosești întreaga memorie.
O parte (cam 1 GB) este de rezervă și nu poți umbla la ea în nici un fel.
În restul ai instalate aplicații pentru buna funcționare a telefonului.

3 răspunsuri:
| Vvistula a răspuns:

Pai vezi tu, e o chestie de marketing, ei spun ca ai 8bg si chiar ii ai, dar nu precizeaza cat iti sunt tie disponibili pentru ca o partea este folosita la stocarea aplicatiilor din telefon preinstalate, poti sa il rutezi ca sa recuperezi o parte din memorie.

| AlexElektro1987 a răspuns:

Nu, pentru ca o parte din memorie o ocupa sistemul Android, iar restul de memorie, aplicatiile.

| AndreiTN a răspuns:

8GB Ram? Serios, maxim 4 GB!