| lauramonica2 a întrebat:

Mi-am luat de curand un Iphone 5s si l-am dus la un magazin de telefoane sa-i taie o cartela.I-a taiat prima nu a mers, a taiat-o pe a 2 a tot nu a mers si a spus ca s-ar putea sa fie codat.Mentionez ca el este nou-nout, ar putea sa fie codat un telefon nou? Daca da cum l-as putea decoda acasa?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca l-ai luat din magazine precum:Orange, Vodafone, cosmote, da se poate sa fie codate pe reteaua lor daca l-ai luat din fabrica sau market-uri atunci nu nu este codat inseamna ca are o problema de functionare in acest caz trebuie dus ori la reparati ori la garantie daca ai garantie

1 răspuns:
| Codrut_Alexandru_1999 a răspuns:

Conteaza din ce loc ai cumparat telefonul :
-daca l-ai luat online ex eMAG nu va fi codata
-daca l-ai cumparat de la un magazin pentru. telefoane ex Vodafone, e o sansa mare sa fie codat
Iti sugerez daca ti-ai cumparat telefonul de la o firma de telefoane incearca cu o cartela de la acea firma
iti urez succes
funda big grin