| turchis2 a întrebat:

Buna seara, am un Lenovo A536 cam scapat de a 30 de cenrtrimetri jos cu ecranul in jos cu fata pe gresie, de atunci nu s-a oprit dar a ecrabuk din meniu s-a facut ecranul alb si nu isi mai revinde, nu sa zgariat nu s-a spart dispay-ul merg cele trei butoane tauchscreen de jous-ul telefonului cand le ating vibreaza ce prolema are? Va rog frumos si mult ajutami-ma sami rezolvv problema cu telefonul.va mulltumesc

6 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Faptul ca display-ul nu e crapat sau zgariat nu inseamna ca el nu are o problema. Trebuie verificat in service, sa se confirme daca trebuie inlocuit. Orice dispozitiv supus unui traumatism are de suferit. Unele au noroc si scapa nevatamate, altele sufera prejudicii care nu se pot remedia decat prin schimbarea pieselor. Daca display-ul e alb, cel mai probabil acesta e sursa problemei si trebuie conectat altul la placa de baza a dispozitivului mobil.

| turchis2 explică (pentru dannyel86):

Am fost la 5 sevice-uri de telefoane si mi-au spus totii ca este de la folia dintre dispay si numais tiu ce nu folia dupa ecran folia display-ului dinauntr-ul telefonului...tu ce zici? merge sa raspund suna merge tauchul adica gen merge sal inchid sal aprind doar ca ecranul este alb...ce parere ai?

| Coma21 a răspuns:

O fi sarit vreun tranzistor, sfatul meu, garantie daca ai, le spui ceva genu "din senin". Good Luck!

| turchis2 explică (pentru Coma21):

Am fost la 5 sevice-uri de telefoane si mi-au spus totii ca este de la folia dintre dispay si numais tiu ce nu folia dupa ecran folia display-ului dinauntr-ul telefonului...

| turchis2 explică (pentru Coma21):

Am fost la 5 sevice-uri de telefoane si mi-au spus totii ca este de la folia dintre dispay si numai stiu ce, nu folia dupa ecran folia display-ului dinauntr-ul telefonului... merge sa raspund la telefon ecranul nu este spart butoanele de jos ceele trei vibreaza la atingere adica gen tauch-ul telefonului merge! telefonul suna merge sa rasund sa vorbesc...ce zici de asta?

| dannyel86 a răspuns (pentru turchis2):

Display-ul se ocupa de afisarea informatiilor pe dispozitiv. Vizual, tu nu ai acces la telefon. Chiar daca vibreaza, suna, se inchide sau se deschide, problema e tot la display si eu spun ca trebuie inlocuit. Nu cred ca folia de care spui tu se schimba separat, ci e parte componenta din display.
Daca ai fost la 5 service-uri, ce recomandari ai primit de acolo? De schimbare display sau doar folie?