| Stefanitza16 a întrebat:

Buna seara TPU, am o nelamurire si eu la care sper sa ma ajutati.
Acum cateva ore am dat un galaxy s4 la schimb cu un iphone 5 iar baiatul cu care am facut schimbul mi-a zis ca el incarca telefonul la un incarcator de Samsung (cablu de date evident de iphone iar incarcatorul acela care sa baga in priza de Samsung).
Dupa cateva ore de folosire a iphonului am observat ca bateria se consuma repejor si nu vreau sa o stric si mai tare.
Vreau sa va intreb daca afecteaza cu ceva bateria iphonului cu incarcatorul acela de priza de Samsung.

Va multumesc frumos happy

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La Iphone difera incarcatorul. Fata de Samsung.Ti-ai luat o teapa cat Asia de mare.

| Stefanitza16 explică (pentru darrio2007):

Stiu ca difera incarcatorul, am cablu de date pentru iphone doar ca baiatul ala il incarca bagand cablu de date intr-un incarcator de priza de Samsung

| darrio2007 a răspuns (pentru Stefanitza16):

Sa nu afecteze acest incarcator.Nu l-a dat el degeaba.

| gelu1970 a răspuns:

Ai facut o prostie cu schimbul.
si continui sa faci la fel folosind un incarcator de Samsung pentru a incarca un iphone. mergi si ia samsungul inapoi daca mai poti.

| Stefanitza16 explică (pentru gelu1970):

S4 care l-am dat avea o problema cu cititorul de cartela, imi aparea o eroare si ma punea sa restartez telefonul... in ultimul timp incepuse sa fie foarte enervanta de aceea am vrut sa scap de el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În general nu e sănătos nici pentru telefon, nici pentru cablu, nici pentru adapter să încarci un model cu un alt adapter/cablu decât cel original. Pe termen lung se pot deteriora ambii.

| Stefanitza16 explică (pentru anonim_4396):

Stiu chestia asta, de aceea in scurt timp imi voi lua un incarcator Apple... crezi ca daca as schimba bateria cu una noua voi scapa de problema consumului rapid? sau o fi din placa de baza a telefonului?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Stefanitza16):

Poți încerca să schimbi acumulatorul. Nu vreau să-ți spun nimic sigur, pentru că nu pot spune nimic fără să văd cazul. Încearcă dacă bugetul îți permite, sunt cazuri în care ajută, altele în care nu.