| Luci88 a întrebat:

am instalat niste programe pe telefon si din acel moment imi apar niste reclame mici pe ecran. ca un patratel mic. si imi apare o iconita cu un emoticon pe ea care se numeste Lucky. am dat revenire la setarile din fabrica, s-a sters tot dar reclamele tot apar! ce pot face? va mulltumesc din suflet. Funda + vot. plz

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Reclamele apar din cauza unui virus care s-a pastrat si pe cardul de memorie sau in cloud, etc.

| Anaconda3 a răspuns:

Am avut si eu un asemenea virus pe telefon nu puteam sa fac nimic ca imi apareau reclame, l-am root-at si dupa aia am descarcat 360 security ca sa imi detecteze virusul si inca o aplicatie pentru stergerea aplicatiilor din fabrica pentru ca virusul se instalase intr-o aplicatie care pretindea ca este din fabrica si nu puteam sa o dezinstalez si asa am dezinstalat-o si dupa aceea am dat factory reset ca sa sterg orice urma a virusului si nu mi-au mai aparut reclame

| PanzerOne a răspuns:

Uite... prima solutie: reseteaza-l din fabrica. Inchide telefonul apesi pe home+blocare+volum sus. Adica il resetezi din biosul telefonului.
A doua solutie: sterge absolut tot de pe card, poate virusul e pe card. Dar cel mai simplu e sa iti iei o aplicatie antivirus.

| Infotech a răspuns:

Asta imi apare si mie. Trebuie instalat un antivirus ca sa detectezi virusul apoi faci root telefonului pentru a dezinstala aplicatia respectiva. Succes!

| Luci88 explică (pentru Infotech):

Si cum fac acel root?