| Anotherusername a întrebat:

Buna TPU.Am o problema cu telefonul meu.Cand il deschid nu booteaza si ramane cu un fundal negru.Am intrat in recovery si i-am dat reset si delete cacke dar nu am reusit sa fac nimic.Singura optiune pe care o mai aveam era adb sideload si sa pun zip-ul cu rom-ul acolo(ps nu am card sd).Am download-at sdk manager si fastboot, restul,.Dar problema este ca, cand conectez telefonul la calculator imi afisiaza un balonas cu device not recognized iar in device manager telefonul imi apare ca unknown device. Cand sa dau in cmd adb sideload "fisier.zip" imi da eroare device not found si as dori un driver sau ceva de genul pentru telefonul meu (Orange zali /zte kis pro)ca pc-ul sa mi-l recunoasca cand il bag in adb.

1 răspuns:
| cosminelu1234 a răspuns:

În primul rând calculatorul nu îţi recunoaşte deviceul deoarece când ai accesat opţiunea aceea din recovery mode, toate fişierele, inclusiv cele de sistem, s-au sters.
Eu îţi voi spune cum să repari telefonul:
1.Cumpăra-ţi un card SD de minim 4Gb
2. Pune SD-ul într-un alt telefon, laptop etc.
3.Descarcă de pe internet orice versiune de android doreşti şi, verifica dacă fişierul este.zip, deschide fişierul şi vezi să nu cumva să aibă vreun fişier de genul.exe.
4.Mută fişierul.zip pe SD card.
5.Scoate bateria, dacă poţi, şi introdu cardul în telefon.
6.Deschide telefonul şi selectează opţiunea aceea cu zip-ul.
7.Îţi vor apărea fişierele de pe cardul SD.
Acum tu vei selecta, folosind tastele vol+ vol- şi acea de blocare, fişierul.zip pe care l-ai descărcat.
8. Aşteaptă puţin şi telefonul se va aprinde cu noul android.
Sper că ţi-am fost de ajutor!