| Petru1917 a întrebat:

am o problema cu telefonul meu Huawei Ascend y530, telefonul meu are 4, 00GB memorie,dar eu as dori sa-mi mut cateva aplicati pe cartela de memorie deoarece sunt deja la limita,problema este ca nu stiu cum sa mut aceste aplicati,va rog sa-mi raspundeti daca stiti cum, dau funda!

1 răspuns:
| ghostlabbrador77 a răspuns:

Conform noilor reglementari in softaware-uri aplicatiile nu mai pot fi instalate pe cartela sd (cartela de memorie). Insa daca ii faci telefonului root ( o suprascriere a softului) poti sa le instalezi si pe cardul sd, insa daca iti faci root pierzi toate garantiile posibile pe care le are telefonul, plus ca 15 % din telefoanele care isi fac root nu reusesc sa faca root-ul bine si ajunge distruse (daca root-ul nu reuseste telefonul va avea probleme grave), insa daca ai telefonul root-at ti se deschid mai multe posibilitati, insa trebuie sa te descurci bine la telefoane ca sa te descurci cu un telefon cu root, si cel mai recomandat este sa nu-ti faci tu root-ul ci cineva care a mai facut. Decizia iti apartine, insa eu personal iti recomand sa nu-ti faci root. Sper ca te-am lamurit. happy