| teotibel9 a întrebat:

Bună TPU, am si eu o intrebare pentru cei care se pricep la telefoane, am o problema cu ecranul, acum 3 săptămâni mi-am spart telefonul cam jumatate de ecran, dar el inca functioneaza perfect, darr....cand ma uit pe tiktok sau pe Youtube sau ma joc un joc am niste probleme, dar nu in partea care e spart, in cealaltă parte a telefonului, cea de jos. In fine, de fiecare data, apasa singur ecranul fara sa apas eu, este ca si cum ar fi cineva. Care apasa dar eu nu apas, ba rog ma poate ajuta cineva.
Apropo telefonul este
Xiaomi Redmi 9

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Sub ecran exista stratul pentru touch.
Ai zis ca ai spart ecranul - asta presupune ca telefonul a cazut, a fost scapat de la o anumita inaltime, sau trantit.

In momentul cazaturii, datorita socului, a fost afectat si acel strat, probabil s-a distrus materialul folosit ca baza de incarcare electrica (oxid de staniu sau de indiu), sau face scurt cu vreun contact.

Daca il duci intr-un service GSM, cu 250-350 RON ti se inlocuieste ecranul, cu tot cu stratul tactil (touch-ul).

| dinaprilie a răspuns:

Cum a zis NLS