| Floryn_Soryn_1998 a întrebat:

astazi am dus telefonul la cei de la DOMO pentru ca are garantie. Daca se constata ca defectiunea este facuta de mine platesc ceva

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă defectul este din vina ta, atunci va trebui să PLĂTEŞTI contravaloarea reparaţiei sad

Toate cele bune.

| Simpatic a răspuns:

Depinde despre ce defectiune vorbesti, exista si asa zise defectiuni survenite din vina sau cupla exclusiva a cumparatorului care duc la pierderea garantiei, deci cum se spune tot proprietarul ar plati reparatia si in acest caz.
In cazul tau daca costatarea se va face gratuit(e posibil) interventia sigur se plateste!
Trebuia sa ne dai mai multe detalii cu ceea ce s-a intamplat propriu-zis ca sa iti dam un sfat cat mai la obiect.
Simplu si la obiect da, tu vei plati reparatia, asta daca se descopera.
Acum multi ani (9-10 ani) am reusit sa stric o placa de baza si sa ard sursa (nu incercati asa ceva acasa!), dar pentru ca cei de la service nu au putut demonstra ca asta a fost exclusiv din vina mea, au schimbat-o pe garantie, deci nu poti sti norocul de unde sare.

| AFR81 a răspuns:

Daca e din vina ta, il platesti daca vrei sa ti-l repare. Daca nu, ti-l da inapoi. Daca nu e din vina ta, ti-l repara ei pe gratis.

| TheCosmin02 a răspuns:

Da, costa.
dar decat sa il duci acolo sa ii puna numai piese originale sa te "rupa " de bani, mai bine te duci si il repari la un servis chiar daca piesele nu sunt de asa mare calitate...
acum faci ce vrei, eu doar team spus

| Clujean25 a răspuns:

Dacă vrei să îl repare și se constată că e din vina ta defecțiunea plătești constatarea și reparația. Doar nu credeai că dai cu el de pământ cu el și îl repară ei gratis pe garanție? Dar dacă se constată că e din vina ta, mai întâi te întreabă dacă ești de acord să îl repare/plătești; dacă nu îl primești înapoi nereparat.