| Madarauchiha3 a întrebat:

Buna ziua am si eu o problema in urma cu 3 luni de zile a venit o tiganca la mama mea si fraierito de a facut un abonament la RDS si au luat 2 tel pe 2 abonamente si ia luat ia abonamentele si telefoanele si acuma ii vine de plata la mama mea nu prea stie ia si e si bolnava cu capu are gradu 3 de handicap deaia a duso asa usor...eu vreau sa stiu ce ii se intampla daca nu plateste ca au sunat ca o dau in judecata daca nu plateste sau ce ar putea sa faca sa fie bine multumesc

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.In primul rand trebuie sa va adresati la cei de la RCS-RDS si sa solicitati anularea pe cale amiabila a contractului, invocand ca mama ta n-a fost in deplinatatea facultatilor mentale la incheierea acestuia, bineinteles daca aveti un act medical in acest sens.
2. Cereti persoanei care a luat telefoanele si abonamentele sa plateasca pentru serviciile de care a beneficiat pana acum. Daca nu vrea sa plateasca puteti sa-i faceti plangere penala pentru inselaciune, daca aveti dovezi in sensul celor aratate in intrebare.

| Diurpaneus a răspuns:

Daca mama este intr-adevar bolnava cu capul si ai un act in acest sens insemna ca are un insotitor. Insotitorul cu contractul si certificatul de handicap sa se adreseze protectiei consumatorului si ei va ajuta negresit. Iar asta cat mai urgent posibil. Succes

| alessia5158 a răspuns (pentru Diurpaneus):

Cei cu grad de handicap mediu(gr.III) nu au dreptul la insotitor! Mai mult, in preocuparile protectiei consumatorului nu intra actele de inselaciune!

| Madarauchiha3 explică:

Nu are insotitor, nu cred ca pentru ia trebuie insotitor legal zic nu e cazu

| Madarauchiha3 explică:

Politia a zis ca numa daca i dau in judecata ca ei nau ce face si avocatul a zis ca is cheltuieli mari si mai bine sa platesc ab e de 34 le
i pentru rate la telefoane un an si mai 34 lei 2 ani pentru telefonie

| Diurpaneus a răspuns (pentru Madarauchiha3):

Cunosc pe cineva care a apelat la protectia consumatorului si ei au indrumat-o ce sa faca. Contractul poate inceta oricand, nu va luati de clauza de 1 sau 2 ani. Mergeti la protectia consumatorului si va sfatuesc ce sa faceti. Cei ce au facut contractul pot fi acuzati de abuz de incredere etc.

| Madarauchiha3 explică:

Nu a mers cu protectia nimic straight face