| Calinm22 a întrebat:

Bună ziua, as vrea să cumpăr un telefon in rata fizic, nu online, am abonament la Digi pe numele lui mama și am fost la Digi azi și au zis că trebuie sa vina mama ca să îmi pot cumpăra telefonul in rate, oare știți un loc în Cluj de unde as putea sa îmi iau un telefon fara sa trebuiască să-mi reîncep un abonament nou sau?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Hai sa ne intelegem! ratele unui telefon se pot obtine numai daca faci contract pentru acel telefon, prin care te obligi sa platesti lunar telefonul si convorbirile cu data lui.
Pentru acest lucru, ai doua posibilitati:

1. folosind abonamentul existent al mamei tale, unde se poate adauga un telefon nou pe el, dar abonamnetul trebuei platit lunat timp de 24 sau 36 de luni, conform noului contract de achizitionare al telefonului. Pentru acest lucru trebuie sa vina mama ta la centrul de telefonie, pentru ca acel contract este pe numele ei si doar ea poate face credit si semna noul contract.

2. daca tu ai servici permanent si ai peste 12 luni de munca, poti sa-ti faci abonament cu teelfon nou, la orice centru de telefonie, luand telefonul in rate.

Plata telefonului si a ratelor lunare nu are importanta ca sunt facute in cash sau online, atata vreme cat te obligi sa platesti lunar, pana la achitare completa a telefonului.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

La altex flanco media galaxy cumperi in rate daca esti angajat si ai cu ce plătii, altfel nu i ti vor da nimic. Trebuie sa faci dovada ca ai vechime mai mare de 6 luni la axtualul loc de munca si adeverinte de la șeful tau prin care sa dovedeasca ca esti angajat, este complicat nu te baga la rate ca daca nu ai cum sa platesti ramîi fara nimic. Stai cu telefonul pe care il ai nu este o urgență telefoane noi.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca n-ai un venit constant (salar) asigurat, atunci NIMENI nu-ti vinde nimic in rate.
Vorbeste cu mama-ta sa cumpere ea telefonul pentru tine, iar tu ii platesti ratele in fiecare luna. Astfel nu trebuie sa platesti nici dobanzi sicomisioane bancilor (care ar dubla costul telefonului, pana ce se termina contractul de imprumut, adica in 2 ani).