| Zoresx a întrebat:

Buna ziua tuturor, am o problema cine ma poate ajuta sau se pricepe. Am luat un telefon de la Vodafone prin contract (Microsoft 640 LTE) sunt plecat in vacanta in strainatate vreo 3 luni, si nu-l pot folosi nu imi merge nici-o cartela pe el, este blocat doar pentru Vodafone Romania, este vreo posibilitate sa-l decodez eu prin IMEI sau altceva? Am sunat la Vodafone Romania si mi-au spus ca nu ma pot ajuta decat prin suma de 50euro sa-l decodeze. Astept un raspuns va multumesc frumos.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Înţeleg că telefonul este codat pe Vodafone România :)

Dacă, atunci când ai cumpărat telefonul, l-ai plătit integral ( deci, NU a fost cu preţ redus/subvenţionat ), atunci mergi cu el + factura + actul de identitate la magazinul de unde l-ai cumpărat şi TREBUIE să ţi-l decodeze GRATUIT!

Dacă, în schimb, l-ai cumpărat "la ofertă" ( cu preţ redus ) sau în rate ( achitate lunar + abonament ), atunci va trebui să plăteşti decodarea.
http://www.djbrain-mobileuniverse.blogspot.ro/......or-in.html

Sau, îl poţi duce la ORICE Service pentru decodare, dar TREBUIE să plăteşti contravaloarea :(

Toate cele bune.

| mihai69 a răspuns:

Mergi la orice atelier de „service GSM" și ți-l decodează ei. Dar ceva ceva tot o să coste.