Întrebare recomandată | Balantines a întrebat:

Cât contează procesorul la un telefon(Ghz) la un telefon pentru Gaming?

Răspuns Câştigător
| CinVasileeee a răspuns:

Conteaza destul de mult dar nu conteaza capacitatea exprimata in Ghz cat conteaza constructia lui adica pe cate nuclee lucreaza de exemplu un procesor dual core ( adica 2 nuclee ) de 2.00 Ghz este mai slab decat un procesor quad core ( adica 4 nuclee ) de 1.6 Ghz

sunt si procesoare octa core ( 8 nuclee ) si apoi mai vine si generatia din care face parte adica un cortex a7 este mai slab decat un cortex a53.

si pe langa procesor pentru gaming conteaza mult si memoria ram degeaba am un octa core sa zicem daca memoria ram este de doar 1 BG...

| Balantines explică (pentru CinVasileeee):

Răspunsul tău e foarte bun, dacă am un procesor octa core de 1.3 Ghz e bun? Și 3 GB RAM... Și 32 GB Flash

| alexbit90 a răspuns (pentru Balantines):

Da este foarte ok happy... nu ai de ce sa iti faci probleme, de curiozitate imi poti spune si despre ce telefon este vorba?

4 răspunsuri:
| CinVasileeee a răspuns:

Te ajuta foarte mult si daca e mic se bloceaza telefonul uneori face figuri etc!

| Voinea_Stefy_1984 a răspuns:

Daca esti youtuber procesorul conteaza mult pentru ca trebuie sa ai telefonul foarte rapid. Depinde, când filmezi trebuie sa fii agil. Deci, recomandarea mea este sa ai un procesor foarte bun!