| florynstefan1 a întrebat:

Cât poate rezista o folie de protecție Smart protection care are mențiunea următoare: Rezistență 6H! Va mulțumesc! Ca să înțelegeți mai bine as dori să știu cat înseamnă acești 6H!

1 răspuns:
| mudokins78 a răspuns:

Duritatea Mohs este o măsură brută care determina duritatea foliei (de sticla).
Scara se masoara de la 1 la 10.
Cel mai bun producator de folie (sau sticla) protectiva este Corning Gorilla Glass.
Acesta a ajuns in momentul asta la varianta de sticla protectiva cu valoarea-7, in viitor si-a propus sa scoata pe piata direct varianta 9.
6H-Arata cat de dura este folia de protectie.
Se referă la scara de duritate a mineralelor Mohs în intervalul de la 1 la 10. Pe această scală, sticla obișnuită este plasată la 5 și diamantul este la cea mai înaltă 10. Această duritate se măsoară prin capacitatea mineralelor de a se zgâria reciproc. Sticla poate zgaria orice sub 5, cum ar fi fierul, dar sticla poate fi zgariata de orice peste 5, cum ar fi cuarțul.
Succes!