| anonim_4396 a întrebat:

Ce este 4g LTE? Am inteles ca il are si Samsung Galaxy S4 si as dori sa imi cumpar unul. Funa!

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

4G este a patra generatie de tehnologie mobila ce ofera internet mobil la viteze de pana la 10 de ori mai mari decat generatia anterioara – 3G. Conform descrierilor de servicii de internet mobil de pe site-urile furnizorilor de servicii mobile de la noi (Vodafone, Orange, Cosmote), vitezele internetului 4G ajung pana la 100 mbps pentru download si 50 mbps pentru upload. Pentru a avea un grad de comparatie, tehnologia 3G atinge viteze maxime de 21, 6 mbps. Practic se poate ajunge la viteze de transfer comparabile cu cele de pe cablu.
Astfel de viteze permit accesarea unui continut de inalta calitate cum ar fi streaming video HD sau aplicatii/jocuri foarte complexe ce utilizeaza foarte multa banda. Totodata, aplicatiile, muzica sau jocurile pot fi descarcate mult mai repede folosind tehnologia 4G. Pe langa viteza superioara, 4G-ul asigura si o calitate/stabilitate mai buna a conexiunii. Atentie si la volumul traficului facut folosind o conexiune 4G pe tableta/telefon. Datorita vitezelor mai mari traficul va creste si el substantial, generand costuri suplimentare in functie de abonamentul pe care il aveti. Este recomandat sa opriti conexiunea 4G atunci cand nu o folositi pentru a evita consumul inutile de trafic.