| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamnă la un telefon dacă e codat?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Inseamna ca poate utiliza numai cartele ale operatorului in reteaua caruia a fost codat dispozitivul (Orange, Vodafone, Telekom, etc). Nu vei putea instala o cartela a altui operator.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E codat softul lui sa codifice o retea

| anonimg a răspuns:

Adica functioneaza doar intr-o singura retea din lume -de la noi din tara sau strainatate.

| mimi a răspuns:

Daca un telefon e codat inseamna ca poate functiona doar daca este introdusa o cartela a operatorului de unde l-ai cumparat. Daca l-ai luat din alta tara, poti sa mergi la un service si ti-l deblocheaza in jumatate de ora.