| BlackRoseMary a întrebat:

Ce inseamna MTK la electronice? Am vazut la niste telefoane...

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

MediaTek e o firma producatoare de chipuri pentru smartphone uri

| stlucian a răspuns:

Este prescurtarea unei companii
MediaTek Inc.
este o companie de semiconductoare fabless lider pentru comunicaţii wireless si solutii multimedia digitale.

MediaTek Inc este o companie de semiconductoare fabless care oferă soluţii de sistem-on-chip pentru smartphone-uri, tablete, unităţi optice, televizoare digitale, set-top box, unităţi GPS, Wi-Fi routere şi dispozitive Bluetooth. Cu sediul în Hsinchu, Taiwan, compania are 25 de filiale în întreaga lume şi este unul dintre top 25 semiconductoare furnizori la nivel global prin volumul vânzărilor.

| sweetboy17 a răspuns:

MTK este procesorul telefonului respectiv.Sau mai pot fii si telefoanele din China cu platforma MTK

| BlackRoseMary explică (pentru sweetboy17):

Deci telefonalele MTK sunt replici?

| KodrutZ a răspuns (pentru BlackRoseMary):

Deci nu musai, depinde. Sint multe telefoane cu chipset MediaTek 100% originale, sint si multe mai mult sau mai putin copiate care folosesc MT.

| enigmaticmind a răspuns:

MTK Mobiles is a manufacturer for a variety of quality mobile/cell phones with the latest technology and compatible mobile/cell phones.