| cosmin123456789123456789 a întrebat:

Ce inseamna sa tii telefonul in stand by, va intreb pentru ca vreau sa ma lamuriti cu ceva.Am de gand sa imi iau un xony xperia u si la caracteristicile bateriei spune ca rezista in modul stand by pana la 260 de ore in 2g si 472 de ore in 3g.De exemplu cand tin telefonul pur si simplu deschis in buzunar e in stand by sau nu? Alta intrebare pentru voi:Cum adica sa il tii in stand by in 2g sau in 3g? de ce in 3g rezista bateria mai mult? Ce inseamna mai exact sa il tii in 2g sau in 3g? Dau funda daca imi raspundeti concis si clar la intrebarile pe care le-am pus mai sus!

Răspuns Câştigător
| NGheorghe a răspuns:

Stand-by inseamna ca display-ul (ecranul) trebuie sa fie stins (ca si la un tv in stand-by ), probabil si fara gps, baromertu, bluethooth, wifi sau alte aplicatii, deci doar cat sa poti primii apeluri si nimic mai mult.
2g,3g se refera la emitator: benzile alea 800MHz(2g), 900MHz(2g), 1800MHz(3g), etc.
Sistemul 3g este mai actual si mai avansat, permite video-convorbirii, acces internet intr-un cuvant intr-o retea 3g se transmite mult mai multa informatie/secunda. Ca si comparatie, daca iei o convorbire normala de ex: un transmitator 2g lucreaza mai mult timp decat unul 3g ca sa transmita aceeas cantitate de informatie.

3g face pauze lungi si dese! cheia marilor... exact!

2 răspunsuri:
| answers98 a răspuns:

1. stand by = blocat, fara nici o aplicatie pornita
2. 2g este mai slab ca 3g, asadar necesita din cauza calitatii mai mici a serviciilor mai putina baterie.