| oceanoflove a întrebat:

Ce parere aveti despre firma de telefoane maxcom?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Este o firma relativ noua (daca stiu bine, din Polonia).
Fabrica telefoane destul de practice, mai ales pentru cei de varsta a 3-a, respectiv pentru cei care nu sunt obisnuiti cu telefoane "destepte", sofisticate.
Ei au lansat printre primii telefoane care se pot incarca usor, in stativ special, scutind persoanele in varsta de problema stricarii mufei de alimentare (telefonul se aseaza simplu intr-un suport pentru incarcare, asemanator telefoanelor fixe portabile).
Totodata, multe modele din telefoanele pentru oamenii in varsta sunt dotate cu buton si sistem de alarmare, care poate suna /trimite SMS prestabilit la cateva numere de telefon (apropiatilor), iar daca nimeni nu raspunde, atunci sesizeaza 112 sau alt centru de interventie.

Eu am dotat mai multe persoane in varsta (cu varsta de peste 80 ani) cu asemenea telefoane, fiecare invatand repede folosirea lor.

Au ecran cu litere si cifre bine vizibile si butoanele cu cifre se pot programa si la apel rapid pentru 7 numere (pentru a suna apropiatii). Functioneaza si in sistem 3G, inclusiv in reteaua Digi.
Dupa mai mult de 2 ani, bateria se comporta ca si nou, permitand peste 2-3 ore de convorbiri la o incarcare si aproape o saptamana in standby.

Daca sunt bagate in husa (tip plic), se pot purta in buzunar, iar in caz de scapare pe jos, telefonul ramane functional, nu se sparge (verificat).

Intr-un cuvant: sunt foarte multumit de ele, fiind mai utile decat multe alte telefoane.