| KlaudiuRad a întrebat:

Ce salveaza bateria mai mult timp, inchiderea telefonului sau folosirea modului avion (airplane) la un Nokia 112, telefon non-smartphone, pe timp de noapte? Modul Avion are ceva efect vizibil asupra bateriei la telefoanele simple sau se observa durata mai mare a bateriei doar la smartphone-uri?

Răspuns Câştigător
| miTzuliK93 a răspuns:

Diferenta nu ar fi semnificativa, dar daca o luam logic... :

Airplane mode => telefon deschis, deci un mic consum de energie, care exista!

Inchiderea telefonului: folosirea energiei e aproape pe 0.

Trage tu concluziile. Eu zic ca inchiderea telefonului e o solutie, nu clar mai buna, dar putin mai benefica decat Modul Avion.