suntserios
| suntserios a întrebat:

Cel mai bun limbaj de programare pentru un incepator. dezbatere

31 răspunsuri:
| EX a răspuns:

Si eu sunt inca la inceput si am ales sa invat PHP, fiind relativ usor, dar si foarte important.

suntserios
| suntserios explică:

Prefer branza decat penetrarile duble...

| cristimihailov a răspuns:

Salut Seriosule, continuand discutia anterioara, personal consider ca nu este important limbajul de programare in sine.

Fiecare este facut pentru un set de aplicatii. Gasesti unele de nivel mai jos, altele de nivel mai inalt. Ce poti face cu unul, poti face mai greu, cu altul (e adevarat, cu mici exceptii legate de implementare - gen: javascript e mai limitat decat c++ in modul de accesare al resurselor calculatorului), dar si acest lucru este interpretabil.

Revenind la intrebare, consider ca cel mai important este sa stii pe ce parte de programare te duci.

Una este sa programezi aplicatii pe calculator, alta este pe browser si alta inseamna pe diverse device-uri.

Urmatoarele lucruri importante pe care trebuie sa il ai in minte ar fi, la inceput:

1. Conceptele de programare - sa stii in mare ce inseamna un program, variabile, memorie, clase, obiecte, instante, virtual, static, limitari, etc si etc.

2. Modul si disciplina in care si cu care iti organizezi si scrii codul (ma refer la structura codului, claselor, denumiri variabile, etc)

3. Librariile pe care le folosesti in programare. Pentru ca, fie ca se cheama C, C#, VB, Fox, etc, o sa folosesti in majoritatea codului surse externe. Nu o sa stai sa iti creezi tu conectorul la baza de date, etc. Prin librarii de programare, inteleg tot ce tine de aplicatie si nu este legat de limbaj (ex:.net framework, wcf, wpf, asp.net, jquery, ko, MVC, etc.)

Din pacate, vremea calaretului singuratic, care lua in mana un calculator, se ducea in fund de beci si facea programul care cucerea lumea, s-a terminat... de mult.

| suntserios explică (pentru cristimihailov):

Sunt perfect de accord cu ce ai scris aici. fiecare punct de acolo isi are adevarul.

Problema pe care o discutam noi anterior era insa alta si avea legatura cu calitatea codului scris.

E clar, nu limbajul de programare il face pe un programator bun. Exact asa cum zici tu, cunoasterea "1. Conceptele de programare " conteaza cel mai mult.

Si cum poti invata conceptele de baza in ceea ce priveste memoria decat cu un limbaj low level, cum poti invata programarea procedurala bine ca sa poti intelege mai tarziu poo? C si C++ se preteaza cel mai vine la asta.

Asta era marea mea problema in ce scriai tu. Nu poti pune un neinitiat in programare sa invete Java sau C#.

Il poti pune sa invete php asta daca vrea sa se limiteze doar la programare web si atat, dar asta nu o sa il faca neaparat un programator bun pentru ca isi impune limite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Ma duc sa beau o bere.laughing

| suntserios explică (pentru anonim_4396):

Bv tie, daca nu ai nimic de zis pe subiect abtine te

| cristimihailov a răspuns (pentru suntserios):

Salut,

Conceptele de baza le poti invata foarte bine la nivel teoretic. Nu trebuie sa cunosti C++ pentru a putea ajunge la asta.

Cunostintele de memorie low level, nu prea te ajuta. Asa cum pe tine personal, daca ai folosi.net framework nu te-ar ajuta prea tare sa stii ca garbage collectorul merge pe trei nivele, si nici nu prea ar trebui sa te intereseze cum trec datele din generatia 1 in 2 sau in 3.

La fel si la java.

Unele lucruri, sunt interesante de cunoscut, dar practic nu ajuta.

Si sunt doua aspecte care din pacate ar trebui sa fie luate in calcul:
1. Productivitatea omului (cantitatea de cod fara erori, NU cod artistic) conteaza.
2. Faptul ca omul ala nu e de unul singur. Este intr-o echipa. Si intr-o echipa, exista variate nivele de aprofundare. Asa ca nu poti sa fii tampit si sa scrii un cod care nu poate fi inteles de majoritatea de acolo, pentru ca ori o sa iti revina tie in mentenanta mereu, ori o sa isi bage toti ceva in codul ala si il vor ignora, si tot tu ajungi de prost.

Ca este viata buna, rea, dreapta, crunta... Nu cred ca e cazul sa dezbatem aici. Putem doar sa acceptam.

Asa ca, daca vrei sa te dezvolti sanatos, as zice ca pasii de mai devreme sunt cei corecti. Daca vrei doar sa incepi sa faci un program, si mai vezi tu dupa, atunci sa deschizi prima carte de examen de C#/Vb.net/Java sau ce vrei tu sa faci, ar fi cea mai buna solutie sa te apuci.

Pentru ca daca nu te apuci, ca este prea complex, nu o sa ajungi sa incepi niciodata.

| fischer3 a răspuns (pentru anonim_4396):

De acord! :v

| R0R0 a răspuns:

C++ ( e destul de usor)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pare ca nimeni nu a zis de Go.
E un limbaj back-end foarte bun. Si e si usor de invatat & scris.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limbajul vulgar.

| suntserios explică (pentru anonim_4396):

Sunt amuzat de trolling ul tău de pe TPU, da programarea te depășește rău, ocolește subiectul.

| suntserios explică (pentru suntserios):

Ram pa papam

Răspuns utilizator avertizat
| maraciucaeviata420 a răspuns:

Python si PhP

| AlhghgfgdgAlxfr a răspuns:

Te ajut eu! Si eu sunt programator, dar sunt junior. Stiu : python, php, C#, JavaScript(JQuery) si altele la un nivel mediu, deocamdata.Contacteaza-ma aici :https://www.facebook.com/vlad.alexandru.792

| suntserios explică (pentru AlhghgfgdgAlxfr):

Ms de ajutor dar nu e cazul. Intrebarea era pusa ca sa dezbat un subiect cu un alt user ca sa nu facem oftopic pe o intrebare.

Bravo tie ca inveti programare, dar pana sa inveti axeaza te pe un limbaj, vei face in final o varza

| AlhghgfgdgAlxfr a răspuns (pentru suntserios):

Cel mai mult ma axez pe C# si js.

| AlhghgfgdgAlxfr a răspuns (pentru suntserios):

Tu pe ce te-ai axat?

| suntserios explică (pentru AlhghgfgdgAlxfr):

Eu am invatat pe C, mi se pare cel mai bun limbaj pentru inceput, e destul de low level, te invata sa lucrezi cu memoria. Apoi am trecut la C++ pentru partea de POO.

| AlhghgfgdgAlxfr a răspuns (pentru suntserios):

Esti licean sau student?

| suntserios explică (pentru AlhghgfgdgAlxfr):

Am teminat facultatea acum multi ani, m am si plictisit de munca...

| AlhghgfgdgAlxfr a răspuns (pentru suntserios):

Acum ca ai invatat programare, ti-ai gasit un loc de munca ca dezvoltator?
Daca vrei sa mai vorbim despre acest domeniu mai amanuntit ma poti contacta pe Facebook-ul meu. Putem sa facem schimb de cursuri + ca cunosc o multime de oameni pasionati.
aici: https://www.fb.com/vlad.alexandru.792

| suntserios explică (pentru AlhghgfgdgAlxfr):

Pai mi am gasit de munca, ca de aia am facut facultatea asta

| FataCurioasa a răspuns:

Buna! Sunt la liceul de informatica si recomant c++! Sau eu am mai incercat si html e destul de ok, peentru pagini web

| suntserios explică (pentru FataCurioasa):

Html nu e limbaj de programare

| cristimihailov a răspuns (pentru FataCurioasa):

Inca esti departe de munte. Ca sa ajungi in varful muntelui, mai ai. D-abia daca il vezi in zare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristimihailov):

Eu nici nu am auzit de muntele asta.rolling on the floor

| FataCurioasa a răspuns (pentru suntserios):

Da html nu e limbaj de programare nu m-am exprimat prea bine: html era doar daca mai vroiai si altceva, intr-un fel o sugestie de hobby pe langa c++ sau alt limbaj de programare. Ma scuzi si mersi. Pa

| FataCurioasa a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte amuzant! Daca vrei sa ne ajuti te-as ruga sa spui niste chestii interesante referitoare la intrebarea lui suntserios.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FataCurioasa):

Nu stiu din astea, tocmai de-aia v-am parasit. daca mai stateam un pic intram sa vd pe net cum e cu limbajul de programare si cu hasteleme.big grin Pentru ca mereu am fost dornic sa invat si curios, Dar sunt la o varsta mijlocie si mai am puterea sa-mi screm mintea sa invat.De fapt am dar...mi-e nu stiu cum.raman la cate cunostinte am si va doresc succes in continuare.