| DenisIonut01 a întrebat:

Cine se pricepe la boxe as vrea un mic ajutor big grin

Ce ziceti de boxele astea "sistem 5.1 Genius SW 5005"

Sunt bune? Se aude bine? Baraie daca le dau tare? au bass? ce mufe are in spate sa le conectez? am inteles de la cine le cumpar ca au mufa normala de jack 3.5mm.

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Am inteles, ai nevoie de subwoofer, asta nu inseamna ca ai nevoie de un 5.1 slab pentru muzica. DAC-ul e un convertor de semnal, fara sa intru in detalii, face treaba unei placi de sunet externe, dar il poti conecta la tv prin iesirile RCA. Deci inca o data, bugetul? si la ce va fi folosit in special? - muzica sau filme?

6 răspunsuri:
| Utilizator1234 a răspuns:

Sunt la fel de proaste ca orice 5.1 pentru PC cand vine vorba de muzica. Au bass bubuit de subwoofer, nu au medii, nu au inalte (si daca vrea vreun fanboy sa se exercite din nou, il sfatuiesc sa asculte mai intai un sistem audio care reda corect aceste frecvente). Dar e treaba ta pe cine crezi, aparent lumea pune botul la bubuiala si muzicalitate 0, asa ca daca nu vrei alte recomandari, spor la ascultat zgomote!

| DenisIonut01 explică (pentru Utilizator1234):

Imi trebuie sa se auda clar si cand il dau tare sa se auda si basul cat de cat, vreau sa il conectez la tv, telefon, laptop. Nu stiu de ele ca nu ma pricep. Logic ca unii pun botul daca nu stiu despre ce este vorba.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru DenisIonut01):

Depinde ce inseamna pentru tine "tare" si ce dimensiune are camera. Contrar credintei populare, nu doar numarul de watti contribuie la cat de tare se aude un sistem audio. In afara de asta, daca il conectezi la TV fara DAC, se va auzi destul destul de prost si incet, la telefon la fel, la laptop depinde daca ai placa de sunet dedicata. Spune-mi ce buget ai si daca genurile muzicale ascultate cer neaparat un subwoofer. Din punctul de vedere al muzicalitatii, un sistem 2.0 este peste un 2.1, dar multi au nevoie de subwoofer.

| DenisIonut01 explică (pentru Utilizator1234):

Nu stiu ce dimensiune are camera, e camera mijlocie, nu e asa mica dar nici mare.Pentru mine "tare" inseamna sa se auda pana la vecinu de deasupra mea dar si cel de dedesubtul meu. Bass-ul ma intereseaza cand il dau mai tare sa simt o usoara vibratie pe birou sau pat. Deci ca sa se auda bine trebuie sa il conectez prin acest DAC, ma gandesc ca acel DAC sunt firele acelea mai multe, cum stiu daca se potrivesc la televizor si cum nu?

| DenisIonut01 explică (pentru Utilizator1234):

Era doar referitor la acele boxe care le vindea un prieten, avea nevoie de bani si am zis sa le cumpar eu sa ai dau banii mai repede. Dar intre timp le vanduse. Nu am nevoie mare de boxe, momentan nu am banii necesari sa imi cumpar ceva bun. Multumesc de raspuns

| Utilizator1234 a răspuns (pentru DenisIonut01):

Am inteles, ai nevoie de subwoofer, asta nu inseamna ca ai nevoie de un 5.1 slab pentru muzica. DAC-ul e un convertor de semnal, fara sa intru in detalii, face treaba unei placi de sunet externe, dar il poti conecta la tv prin iesirile RCA. Deci inca o data, bugetul? si la ce va fi folosit in special? - muzica sau filme?

| Minotaur a răspuns:

Il am de 2 ani a dus petreceri zi si noapte tare pe o placa audigy creative, mi a mers si pe curent de 150 160volti si nu are nimic nu cum zic alti ca se ard si mai stiu eu ce eu zic sa luati cu incredere este tot din lemn si iti duduie casa nu gluma, majoritatea sistemeleor sunt de plastic si nu se aud cum trebuie am vazut si testat, eu zic pret calitate se merita 100%.