| MineTugay a întrebat:

Cum imi pot transfera internet de la pc pe mobil? Am Samsung si nu ma refer la internet doar pe moment cand sunt langa pc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Poti face si hotspot wi-fi pe calculator, daca instalezi o placa wi-fi in el.
Daca-i conectezi o antena wi-fi exterioara, poti avea conexiune chiar si o suta de metrii sau chiar peste (in functie de antena, de obstacole).

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De pe PC pe mobil doar prin WiFi. Iti cumperi un router. Legi cablul de la PC pe router si din router alt cablu (vine in cutie) in PC. La telefon vei avea prin WIFi nelimitat si nu vei mai folosi partea de date de pe cartela doar cand nu esti acasa.

Bula
| Bula a răspuns:

Sunt patru feluri de conectare la Internet:
- prin cablu, cand poti conecta PC-ul sau un router pentru mai multe calculatoare si wi-fi local
- prin wi-fi publice, in diferite zone ale oraselor, vapoarelor, trenurilor etc.
- prin retelele de telefonie mobila
- prin sateliti

Tu probabil ai conexiune de internet prin cablu.
Pe mobil poti fi conectat la Internet doar prin doua moduri:
- prin reteaua de telefonie mobila
- printr-o retea wi-fi (wireless, fara fir)

Ca urmare, cablul tau de internet nu-l poti conecta la telefon, doar daca-ti montezi un router wi-fi, care va avea o raza de acoperire de cativa metrii, unde vei putea folosi si telefonul pentru internet.

| octav005 a răspuns:

Pai de ce sa transferi internet dupa PC pe telefon? oricum acel telefon va merge pe net mult mai lent ca la PC.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate printr-un cablu USB(da, de la pc la mobil, nu invers) dar depinde de versiunea ta de Android și cel mai probabil ai nevoie de root.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti face si hotspot wi-fi pe calculator, daca instalezi o placa wi-fi in el.
Daca-i conectezi o antena wi-fi exterioara, poti avea conexiune chiar si o suta de metrii sau chiar peste (in functie de antena, de obstacole).