| Adina_Deedee_1993 a întrebat:

Cum pot rezilia un amonament Vodafone? Sa va explic, toata familia si cunostintele sunt pe Orange doar eu pe VF (fostul logodnic era pe VF din cauza zonei in care statea si nu avea semnal, acum un an am vrut sa ii fac o surpriza mamei mele si sa ii iau un smartphone si asa mi-am facut abonament pentru ca nu am avut cash, acum nu mai sunt in relatii cu fostul si deci nu mai am de ce sa folosesc numarul) dar mai am un an de abonament si mai mereu fac cost din cauza ca vorbesc in alta retea, am 500 mb pe luna foarte putin pentru net cred eu si platesc undeva la 70 lei pe luna abonamentul. Am fost la ei si cica trebuie sa platesc abomanentul inca 13 luni aprox adica cand se implinesc 2 ani de contract. Nu stiti alta cale pentru a ma elibera de acest cosmar, adica nu folosesc minutele VF doar cele nationale care sunt 400 pe luna si internetul (optinunea e 4000 min VF, sms nelimitat in orice retea, 400 min nat si internat si 500 mb)

10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, dacă doreşti rezilierea Contractului înainte de expirarea perioadei minime contractuale TREBUIE să achiţi contravaloarea abonamentului pe lunile rămase - cu un minim 150 de euro, dacă bine am înţeles sad
NU există altă soluţie legală.

Toate cele bune.

| LaLaura a răspuns:

Simplu.
Te duci la el si spui ca vrei sa reziliesti contractul, dar asta se plateste, de obicei este valoarea in bani la resultul de luni a abonamentului.
Deci daca mai ai 1 an, si platesti 70 de lei, asta inseamna cam 840 de lei rezilierea, de obicei difera pretul in functie de cat este euro, dar te ajunge in jur de 840 de lei.
Sfatul meu este sa lasi abonamentul asa, nu mai faci cost, 400 de min mi se pare ok in alta retea, si cand se termina contractul ci vodafonul, atunci il inchei definitiv.
Acum nu stii ce se intampla pe viitor, poate noul iubit care va fi o sa fie tot in reteaua Vodafone, si sincer nu vad de ce sa reziliesi un contract ca nu mai vorbesti cu o persoana.

| Adina_Deedee_1993 explică (pentru LaLaura):

1. De aceea am pus intrebarea pentru ca nu vreau sa platesc 13 luni cat mai am din contract si ma gandeam ca mai e vreo cale amiabila sau macar sa il reduc
2. 400 min cel putin mie nu imi sunt de ajuns pentru ca le vorbesc mai toate in strainatate cu fratii mei
3. Fostul era posesiv deci nu am avut prea mare contact cu ale persoane si acum am libertatea sa o fac dar nimeni nu e pe VF ( nu intru in detalii dar poate iti dai seama ce doresc sa zic)
4. Pe cartela e mai ok dupa parerea mea, avand in vedere ca 3 luni pe ani plec in strainatate la fratii mei si asa il platesc degeaba, iar daca doresc pe cartela imi bag de 2 ori optiuni pe luna si tot nu se ajunge la 70 lei sau se ajunge dar ai dublu nu?
4. nu e nevoie sa faci pe nimni chior sau etc. fiecare isi da cu parerea, mai buna mai proasta depinde cum o iei happy

| LaLaura a răspuns (pentru Adina_Deedee_1993):

O fi mai ok, dar banuiesc ca tu singura ti-ai facut contractul, si trebuia sa te gandestiu atunci si sa citesti bine contractul. Nu am facut pe nimeni chior, doar ca nu poti sa dai in judecata un contract ce e facut corect din punct de vedere legal si nu ai ce sa faci decat sa platesti taxa de reliziere asa cum scrie in acel contract pe care tu l-ai semnat si ai fost de acord cu el. Iar daca citesti acel contract cap coada, o sa vezi ca nu exista alta solutie.
Incerca pe viitor sa citesti ce faci, orice mai ales contractele, mai ales ca este vorba de dat bani, un contract odata ce este semnat de ambele parti nu ai cum sa il desfaci decat cu rezilierea si care se plateste, se numesc daune de reziliere, adica ii datorezi banii pe care te-ai obligat sa ii platesti in decurs de 1 an ( sau pe cat este facut acel contract), in contract ai drepturi dar si obligatii, care trebuie respectate de ambele parti, daca nu sunt respectate se platesc daune ( care sunt scrise in contract) sau daune de judecata ( asta daca vrei sa dai in judecata daca contractul nu este respectat).
Nu te-am criticat, si nu te-am facut chioara, ci doar ti-am spus cu, stau lucrurile cand vine vorba de contracte facute legal.

| LaLaura a răspuns (pentru Adina_Deedee_1993):

Si inca un lucru, eu nu ti-am raspuns eronat ca prima persoana, care este total pe langa subiect, si am dorit sa precizez ca nu are dreptate, nu de alta dar poate te duceai la protectia consumatorului, care chiar iti spuneau mai rau decat ti-am spus eu, la Vodafone ( te faceai de ras) sau chiar la un avocat ( care consultatia se plateste, peste 50 de lei, plus ca iti spunea clar ca nu ai ce sa faci, si deci plateai dejaba consultatia). Am dorit doar sa nu faci drumuri degeaba si sa iti faci mai multi nervi.
Ai putea totusi sa vorbesti la Vodafone, la ai in ultimul timp s-a modificat politica abonamentului, adica se renoiste contractul mult mai devreme de 1 an, mie in decurs de 1 an mi s-a modificat abonamentul de 2 ori si mi s-a schimbat extraoptiunile cu cele care am dorit eu ( net mai mult si nelimitat in retea) si nu am platit mai mult. Si poate o sa ai mai multe minute nationale sau internationale.

| Adina_Deedee_1993 explică (pentru LaLaura):

Am intrebat la VF, daca imi modifica optinuea practic din acel moment e ca si cum mi-as face contract adica din acel moment o sa am 2 ani contract la ei, asa mi-au explicat. Apropo nu se poate sa ma mult la Orange cu abonamentul si sa continui sa il platesc sau ceva de genu. Oricum marti am sa merg sa ma interesez mai multe dar pana atunci poate dau de cineva care se pricepe si rezolv cumva, ceva.

| LaLaura a răspuns (pentru Adina_Deedee_1993):

Pai da, e un nou contract pe o perioada de timp 1 sau 2 ani, dar ma referam ca poate iti modifica extraoptiunile si iti da cat ai nevoie.
Nu poti sa faci un transfer la alta retea de telefonie daca ai un abonament la alta ( cel putin asa era cum 1 an, dar lucrurile se schimba repede, acum depinde de politica firmei), poti doar la cartela, unde nu ai facut un contract pe o anumita perioada.
Nu ai ce sa faci decat ori reziliesti si platesti taxa de reliziere, ori continui abonamentul pana se terimna, sau ar mai fi o solutie, nu mai platesti abonamentul, dar exista costuri, adica iti pun penalitati uriase, apoi daca nu platesti, te da in judecata, si apoi te executa silit cu bunurile pe care le ai pe numele tau, daca nu ai niciun bun ( salariu, casa, masina, etc) atunci nu are ce sa iti faca, oricum asta se prescrie in vreo 3-4 ani daca nu ma insel, adica dupa 3-4 ani nu mai are ce sa iti mai faca, chiar daca ai bunuri pe numele tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei neaparat sa scapide acest abonament, mergi la Vodafone si spune-le ca vrei sa reziliesi contractul, sa renunti la el.In schimbul a in jur de 500 de lei, se rezolva imediat.Rezilierea contractului te costa niste bani, asta e politica.

| florin14roman a răspuns:

Incearca sa-i convingi sa-ti micsoreze abonamentul(cu toate ca nu prea sunt sanse), daca nu mergi la protectia consumatorului si fa o reclamatie, sau singura solutie ramane sa consulti un avocat si dati in judecata.normal nu ar trebui sa te oblige, ca este lege dar putini o cunosc.teleportarea in alta retea

| LaLaura a răspuns (pentru florin14roman):

Pe bune?
cum sa dea in judecata vodafonul daca a semnat un contract pe 2 ani exact cu optiunile astea? Nu e problema lor ca tu nu mai ai ce sa faci cu minutele nelimitate, atunci, la momentul cand ai incheiat acel contract ai fost de acord. Si nu te obliga nimeni sa stai la un operator, dar daca vrei sa pleci, platesti, asta scrie in contractul pe care l-ai citit si l-ai semnat. Daca nu iti convenea termenii, nu erai de acord si numai semnai.
Contract e sfant, si nu ai ce da in judecata, ei si-au facut datoria, ti-au spus cum sta treaba si tu ai semnat, semnatura innseamna ca esti tu de acord cu acele conditii.
Daca se duce la protectia consumatorului sau la un avocat, aia o sa ii rada in fata, zice ca nu stii sa citesti un amarat de contract. Deci n-ai ce da in judecata, e nefondat.