| mmarian206 a întrebat:

Cum pot sa bag jocuri pe Nokia lumia 530 de pe pc si sa le instalez (adica sa le descard pe pc si apoi sa le pun pe telefon si sa le instalez )

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, când vrei să instalezi jocuri/aplicaţii, este INDICAT să descarci aplicaţii/jocuri DIRECT pe telefon!

Dacă le descarci întâi pe laptop/Pc şi apoi le copiezi în telefon e POSIBIL ca să NU le mai recunoască şi să NU ştie cu ce să le deschidă!

Chiar dacă NU ai internet inclus/credit pentru traficul de net, POŢI folosi conexiunea wi-fi!

POŢI să te conectezi la internet prin wi-fi, la o reţea din casă ( dacă ai internet la Pc/laptop atunci îţi iei un router wireless şi ai net prin wi-fi şi pe telefon ) sau din vecini ( depinde ce reţele găseşte ), ori de la un local cu wi-fi free.

Astfel NU vei plăti trafic de net.

Traficul de net se plăteşte doar dacă foloseşti conexiunea de date 3G/GPRS.

Toate cele bune.

| FanLenovo a răspuns:

Poti folosi un cablu de date.
1. Conectezi Telefonul la PC printr-un cablu de date.
2. Descarci aplicatiile de pe internet [doar aplicati cu extensia.apk - exemplu: subway.apk]
3. Copiezi fisierul.apk in partitia telefonului, care a aparut in My Computer dupa conectarea lui. [Ai grija in ce fisier bagi acel fisier]

Succes happy

Mai poti folosi Wi-Fi daca gasesti o retea disponibila happy
Daca ai acces la internet poti descarca din Google Play happy

| mmarian206 explică (pentru FanLenovo):

Pai eu nu stiu mai exact in ce folder sa il bag ca am mai descarcat si am bagat in download dar nu gasesc fisierul.apk

| FanLenovo a răspuns (pentru mmarian206):

In telefon ai o aplicatie ceva de genul Explorer Fisiere / ce nume o avea, daca nu ai poti sa-ti descarci unul de pe google play si sa il folosesti.
In fine, daca gasesti acest explorer, intri in el si acolo vor aparea folderele acelea Download / Images / Android / etc.
Si intri in folderul in care le-ai bagat.

Mult noroc

| Sîrbu_Mihai_1985 a răspuns:

E foarte usor.Cu aplicatia ZUNE o downloadezi de pe net.Imi dai funda?