| iintunericul a întrebat:

Cum sa fac ca sa nu mai fie asa de activ telefonul mobil? daca dau la setari-baterie si acolo unde imi arata graficul si scrie ecran activ (nu ii este asa de plin) si activ (livia albastra e din capat pana in capat) de ce?

Răspuns Câştigător
| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Linia este plina deoarece ecranul este cel care consuma cea mai multa energie din telefon
Daca vrei ca telefonul tau sa tina mai mult bateria (cred ca la asta te referi) dezactiveaza urmatoarele:
1)seteaza luminozitatea telefonului sub jumatate(setari-ecran si lumina)
2)dezactiveaza 3 g-ul si wifi cand nu le folosesti(setari-conectivitate-3g tot asa si la wifi setari-conectivitate-wifi)
3)mai pune si u telefonul ala pe modul avion cand nu ai nevoie de el happy (in special cand sta la incarcat)
4) daca ai un telefon destept (smartphone) dezactiveaza toate chicitele ca sa le spun astfel ca de exemplu gesturi de miscare, de orientare etc

PS:mai toate telefoanele din ziua de azi sunt dotate cu tot felul de prosti GPS, giroscop accelerometru etc

TE ROG DA-MI FUNDA happy