| Vlad_Călinescu_1994 a întrebat:

Daca cumpar un Iphone 6 trebuie formatata bateria?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Chiar daca Apple foloseste procesoare de la Samsung pentru telefoanele lor nu se compara Samsung cu apple.Nu stiu de ce tot se agita asa unia pe aici ca vai Samsung e mai bun e mai nu stiu cum.Ce sa fie mai bun Samsung la ce? Un telefon nu este cel mai tare ca are cel mai tare procesor.Un telefon este alcatuit din mai multe parti, deci orice conteaza la el si cel mai mult conteaza sistemul de operare care la Apple este cel mai bun.Samsung si restul folosesc sisteme de oprarare complexe, complicate, oamenii nu au nevoie de asa ceva ci de ceva simplu, comod etc.Deci foarte buna alegere ai facut ca ai luat Apple. Unia vorbesc asa doar ca au ei telefon Samsung, nu ca ar sti ceva sau ar fi avut toate telefoanele si deja stiu care e mai bun.Eu am folosit foarte multe telefoane, multe branduri si cel mai bun este apple.Clar este superior la toate capitolele, incepind de la design si terminind cu ce vor unia sa arate ca e Samsung mai bun.Samsung este o coasca de plastic, mai bine spus un proceosr pus intr-un plastic ieftin si prost si aia e tot.Pai ce la o masina conteaza ca ai doar motor bun, o masina aia este doar un motor? Cam asa stau lucrurile si la telefoane.Un Apple nu este doar un telefon, Apple este si arta, este ca si o bijuterie bine facuta. Orice conteaza si orice te face happy nu doar ca ai un procesor stiu si eu de care.Ok scuze ai spus daca cumperi, deci nu ai cumparat.Nu trebuie neaparat sa formatezi, oricum ai instructiuni si daca scrie acolo ca trebuie atunci faci, daca nu scrie atunci il incarci si aia e tot.Telfoane Samsung stii cine cumpara? Copii, adolescentii care stau toata ziua pe net, jocuri chestii de genul asta.Sa joci jocuri sint alte dispozitive, telefonul il foloesti pentru alte chestii.Personal eu am renuntat la Samsung atit telefoane cit si calculatoare, de fapt la orice calculator cu wind, acum folosesc oar Apple si nu stiu daca as mai folosi wind, pur si simplu nu mai ma atrage deloc pentru ca mereu ai probleme.Scuze ca am luat-o si pe linga drum.Bafta oricum

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se mai formateaza de mult bateriile

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bateriile de la telefoanele/tabletele noi, NU se mai formatează!

Vezi instrucţiunile de folosire a acumulatorilor Li-Ion la linkul :
http://www.f64.ro/......009new.pdf

http://www.epasystems.ro/incarcarea-acumulatorilor

Vezi instrucţiunile de folosire a acumulatorilor Li-Po la linkul :
http://www.phoenixmodels.ro/LiPo.htm

Toate cele bune.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu trebuie. Trebuie doar sa ai grija sa nu scada sub 30 % si sa n-o incarci la maximum. Citeste si pe aici: http://www.giz.ro/......ete-16215/

| crytical a răspuns:

Ha? Nu se mai face asta din 2005 cred, dar sa nu-ti para rau ca ti-ai luat iPhone si nu Samsung, deci gandeste-te bine. Bafta.

| SorinTudor a răspuns:

Nu, nu mai trebuie.

| TheCosmin02 a răspuns:

Nu se formateaza bateria dar o poti face daca vrei ca nu se "strica" nimic happy

dar nu mai bine iti iei un Samsung? pentru ca sa fim seriosi acum la procesor ram... iphone6 nu se compara nici cu s5
si mai ales sistemul ala de operare e chiar nasol!

faci ce vrei, eu doar te-am ajutat sa nu faci o alegere proasta.

| horseey a răspuns (pentru TheCosmin02):

In primul rand, iPhone-ul si toate device-urile Apple nu au nevoie de mult RAM/Procesor deoarece sistemul de operare iOS este facut special, eu sincer n-am vazut un device Apple sa aiba probleme cu lag-ul.
Ca sa raspund intrebarii, nu, bateria nu trebuie "formatata", acest lucru este complet inutil pe toate device-urile noi. Eu n-am vazut un producator sa spuna ca trebuie sa faci lucrul asta pe telefoanele noi.

| Alex5620 a răspuns:

Bateriile din ziua de azi nu mai trebuiesc formatate.