| alexalexandrusincerul a întrebat:

Daca scot cartela din tel, pentru ca a fost la reparat, cand il iau si il pornesc si nu are cartela veche inca mai are codul pin vechi de deblocare al telefonului? Dar cel de deblocare al ecranului?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Atentie ca sa nu incurci lucrurile!
codul PIN al cartelei este una!
iar codul de deblocare al unui telefon (sau alta forma de exemplu printr-un model, deblocare cu amprenta etc) este altceva!

"cand il iau si il pornesc si nu are cartela veche inca mai are codul pin vechi"

daca vorbesti de codul PIN specific unei cartele si tu pornesti teleofonul avand o alta cartela care sa zicem ca nu are cod PIN, atunci nu va mai trebui sa introduci PIN-ul vechei cartele

"Dar cel de deblocare al ecranului? "

Acest cod ramane, indiferent ce cartela am bagat, atata timp cat nu a fost resetat telefonul la setarile din fabrica

| Hyperion7 a răspuns:

Când scoți cartela din telefon, nu îți mai cere codul pin însă modelul de deblocare rămâne același, cu sau fara cartela

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca a fost data resetare din fabrica atunci nu va mai avea in el nimic din ce avea inainte. Daca nu, atunci iti va cere codul vechi.