| deeaella a întrebat:

Deci am nevoie de un sfat. Am net de la RDS fiber link 200 dar vreau sa schimb in fiberlink 500. Ce dispozitiv wielles imi recomandati pentru a avea net toata casa (50 mp) si curte (200 mp). As dori unul destul de ieftin, eventual de comandat online si cu precizari despre modul de instalare al lui (ca sunt destul de praf la capitolul asta)

Răspuns Câştigător
| Atotstiutorul a răspuns:

Ai sa razi dar routerele de la upc sunt mai scumpe decat cele de la rcs-rds pentru ca vin pe cablu coaxial, upc lucreaza cu cisco, cererea pentru routere cu cablu coaxial este mica de unde si pretul ridicat,
daca vrei doar pentru aia 50 de mp eu zic sa incerci chiar cu routerul lor de la rcs-rds cel care ti-l da in oferta daca il mai au pe stoc, daca nu are poti cumpara TP-LINK Gigabit Archer C2 care are rezultate foarte bune atat pe cablu cat si pe wireless, si te mai poti uita si la TP-LINK Gigabit TL-WR1043ND care tot asa au rezultate bune cat si pe cablu si pe wireless
cele mai bune sunt astea doua: ASUS Gigabit RT-AC3200 Tri-Band si ASUS Gigabit RT-AC87U dar astea costa enorm dar in teste la rcs-rds astea sunt mecca

2 răspunsuri:
| Atotstiutorul a răspuns:

1. trebuie sa ai o configuratie minima pentru a rula fiberlink 500 citeste acolo pe site specificatile minime
2. router wireless (dispozitiv wireless) ieftin ca sa acopoere suprafata asta nu gasesti. acum depinde ce inseamna ieftin pentru tine un router bun ca sa acopere suprafata asta garantat pleaca de la 7-8 mil, dar si acel router doar in anumita pozitionare, depinde cum ai curtea si casa etc. sa nu te complici cu range extendere sunt o prostie si nu functioneaza mai deloc, cea mai ieftina varianta este sa cumperi 3 routere ieftine si sa le pui in serie

| deeaella explică (pentru Atotstiutorul):

Totusi nu stiu ce sa spun pentru ca e ceva ce ma induce in eroare si anume faptul ca varul meu a avut internet de la UPC cu routerul wireless de la ei (nu cred ca astia de la UPC dadeau routere atat de scumpe ) si semnalul era bun in toata casa, inclusiv in curte fiind vorba de aceleasi dimensiuni.Totusi...macar un routter care sa acopere cei 50 de mp ai casei in prima faza mi-as dori

| Atotstiutorul a răspuns (pentru deeaella):

Ai sa razi dar routerele de la upc sunt mai scumpe decat cele de la rcs-rds pentru ca vin pe cablu coaxial, upc lucreaza cu cisco, cererea pentru routere cu cablu coaxial este mica de unde si pretul ridicat,
daca vrei doar pentru aia 50 de mp eu zic sa incerci chiar cu routerul lor de la rcs-rds cel care ti-l da in oferta daca il mai au pe stoc, daca nu are poti cumpara TP-LINK Gigabit Archer C2 care are rezultate foarte bune atat pe cablu cat si pe wireless, si te mai poti uita si la TP-LINK Gigabit TL-WR1043ND care tot asa au rezultate bune cat si pe cablu si pe wireless
cele mai bune sunt astea doua: ASUS Gigabit RT-AC3200 Tri-Band si ASUS Gigabit RT-AC87U dar astea costa enorm dar in teste la rcs-rds astea sunt mecca