| Nueu10 a întrebat:

Este posibil daca nu iti merge semnalul la telefon sa iti mearga wifi?

4 răspunsuri:
| LTAA a răspuns:

?

| GabrielaIoana a răspuns:

Eu nu cred ca are cum sa mearga wifi daca nu ai semnal. Eu la tara nu am mereu semnal si cand nu am nu imi merge internetul pe mobil (eu am mg nu wifi).

| Damian_Roland_1996 a răspuns:

Da este posibil da nu si atunci cand pui telefonul sa fie pe hotspot

| Pop_Narcis_Doru_1996 a răspuns:

Da, este foarte normal!
Semnalul telefonului are legatura doar cu retea telefonica pe care o folosesti si zona in care folosesti cartela respectiva si zona de acoperire a retelei, de exemplu daca stai la oras la etaju 3 si esti inconjurat de blocuri mai inalte o sa ai semnal mai slab sau deloc decat daca stai la umltimul etaj unde nimic nu impiedica puterea semnalului, cu cat mai mult spatiu liber in jurul tau, cu atat o sa ai o putere a semnalului mai mare, dar nu te astepta sa ai semnal la telefon daca mergi pe un deal sau munte unde reteau ta mobila nu are acoperiere.
Iar semnalul WiFi si WiFi-ul in general tine cont doar de telefonul pe care il deti si la ce router incerci sa te conectezi prin WiFi, daca routerul este in camera ta, o sa ai semnal full, fara intrerupere si internet de buna calitate, daca furi net de la vecinu nu te astepta la o viteza a internetului foarte mare, si daca ai un vecin care doarme devreme si obisnueste sa stinga routerul, inseamna ca o sa dormi si tu mai devreme.
Iar semnalul telefonului are legatura cu WiFi-ul doar atunci cand folosesti telefonul ca si Hotspot, cand il folosesti in aceasta functie pentru a genera internet pentru alte aparate trebuie ca telefonul tau sa aiba un semnal sufiecint de puternit pentru as putea activa Traficul de Date.