| Sahasd a întrebat:

Cat de mult înseamnă 5 GB de net? Daca m-as juca NON - STOP, cam in cat timp mi se termina?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce joci si cat trafic face jocul ala

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La jocuri nu cred ca te tine 2 saptamani. Daca te joci non-stop cred ca nu te tine 2-3 zile. Este, insa, o variabila pe care nu ti-o poate preciza nimeni. Consumul este variabil depinzand si de viteza serverelui dar si de cerintele jocului. Cu cat grafica este mai complexa, cu atat consumul este mai mare.

Bula
| Bula a răspuns:

Pe internet, consumurile cele mai mari sunt la transmisiile video, sunete (mai ales cu calitate superioara), descarcari de fisiere si pachete mari, etc.
Jocurile doar comunica date intermediare, adica pachete mici. Exceptie fac jocurile Flash, care consuma asemenea cu video.
Iti poti masura traficul cu ajutorul unor programe/aplicatii dedicate, cum este de exemplu BitMeter, si te poti gospodari ca urmare.

| CuriousStuff a răspuns:

Majoritatea jocurilor necesita internet doar pentru a le descarca si celelalte nu au nevoie de asa mult net dupa. Cu 5GB nu o sa ai probleme daca vrei doar sa te joci. Consumi mai mult internet daca urmarest multe vidoclipuri HD.

| Clorox a răspuns:

5102 MB, depinde cat trafic necesita un joc!
Te tine mult!

| Zaygon a răspuns (pentru Clorox):

Am reusit sa consum peste 5 GB intr-o luna doar din Facebook si Youtube(noroc ca am abonament optim nelimitat de la Digi). Deci depinde pe ce ii folosesti.

| Clorox a răspuns (pentru Zaygon):

Intrebarea se refera la gaming nu social!

| Salontanul a răspuns (pentru Clorox):

Pai tocmai aici e chichita ce n-ai priceput-o. La jocuri se consuma mai mult. Deci iti spun eu ca 5 Gb nu-i mult. Zaygon are dreptate.

| Clorox a răspuns (pentru Salontanul):

Baiatul a intrebat cam cat s-ar consuma daca s-ar juca non stop!

| Salontanul a răspuns (pentru Clorox):

Da. Si ai zis ca " tine mult". Iar Zaygon ti-a explicat ca nici la sociale nu tine mult si se sub intelege ca la jocuri non-stop nici atat. Ce-i asa de greu de priceput?

| Clorox a răspuns (pentru Salontanul):

Idk!

| Zaygon a răspuns (pentru Clorox):

Si mai este un factor: tipul conexiunii. Eu am telefon care suporta doar 3G si consum in medie 4-4, 5GB pe luna.
Si uite aici dovada la ce am zis mai sus:
https://s31.postimg.org/rxianh4ej/Screenshot_2016_07_23_17_55_41.png