| AnnDra17 a întrebat:

Heii.am un s3 nou. ce as putea face ca bateria lui sa tina mai mult? cat timp as putea sa l incarc inchis?

5 răspunsuri:
| Mihai1810 a răspuns:

Ca bateria sa ajunga la capacitatea maxina de functionare fa 3-4 cicluri incarcare-descarcare completa adica incarca telefonul full apoi lasa-l sa se descarca pana se inchide. sper ca te-am ajutat

| gir861 a răspuns:

Îl poți încărca închis până la 12 ore, din câte știu eu.

| GoodDay9 a răspuns:

Pai sa nu te joci asa mult pe el, asta ai putea face daca vrei ca bateria sa te tina mult. Daca te joci jocuri pe el normal ca bateria te tine o zi.Asta e la orice telefon oricat de performant ar fi el.Cam asa procedam toti cand ne luam un telefon nou,umblam pe el,testam jocuri care ne merg care nu, si asa se duce bateria, dupa te plictisesti de el, si nu o sa mai fii nevoit sa-l incarci toata ziua, si asa bateria te va tine mai mult!

| MNQ a răspuns:

Sfaturi utile pentru bateriile Litiu-Ion (bateria de care dispune S3):

- Trebuie incarcate la maximum inainte de prima folosire
- Incarcarile partiale sunt mai bune decat cele de la 0-100%
- Nu lasa bateria sa se descarce complet sau sa stea mult timp descarcata
- Bateriile Litiu-Ion au nevoie de calibrare. O data la 1-3 luni, fa un ciclu complet de incarcare. Foloseste telefonul sau tableta pana cand se stinge si apoi incarca complet
- Cel mai bine e sa tii telefonul sau tableta inchise in timpul incarcarii, din cauza tensiunilor parazite, ce pot supraincarca bateria sau pot reduce durata acesteia de viata.
- Nu incarcati telefonul sau tableta sub 0 grade si nici peste 50 de grade Celsius. Cel mai bine e intre 5-30 de grade Celsius.

De-asemenea te sfatuiesc sa iti stingi Wi-fi-ul daca nu il folosesti, si sa inchizi aplicatiile, pe care nu mai navighezi, periodic.

| iianonimusii a răspuns:

Ai putea sa-l folosesti doar cand ai nevoie si sa instalezi din Magazin Play o aplicatie de timp Battery Saver.
Din cand in cand (si asta ajuta si la viteza telefonului) tine apasat pe tasta de Home si elimina aplicatiile deschise.
Desiur poti si sa micsorezi luminozitatea, sa nu tii mereu Wifi-ul, GPS-ul sau alte prostii deschise.