| Andreiutza1809 a întrebat:

Hey, TPU happy
Am nevoie de ajutor
Telefonul meu(Samsung S3neo) când stau mai mult pe el.începe să se încălzească, de parcă acum i.a foc.şi am o aplicație care îmi arată că am "x" grade. câteodată si peste 50 imi arăta.şi nu ştiu care.i cauza. specific că am şi multe aplicații şi tot felul.

Ştiți voi cumva de ce se încălzeşte sau dacă este vreo problemă..sau se poate strica dacă se încălzeşte aşa de mult?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ceva normal sa se incalzeasca atat timp cat navighezi cu el pe internet, vizualizezi video, rulezi jocuri sau alte aplicatii. Mai ales daca rulezi si jocuri de dimensiuni mari face ca telefonul sa se incalzeasca foarte mult. Cu cat jocul este mai mare, cu atat telefonul se incalzeste mai mult. Si al meu Samsung se mai incalzeste. Mai ales cand ma joc si este conectat la incarcator dar si date mobile/wifi. Am joc de 2.5 GB.

Da, se poate strica. Poate sa arda placa de baza. Dar eu am telefonul de anul trecut, din Noiembrie, si nu ai tu idee cat de utilizat a fost Samsung al meu. Cate jocuri si aplicatii am avut pe el. Jocuri de dimensiuni mari 1, 2, 3 GB. Si cat NET si video pe YOUTUBE, FACEBOOK ...Aoooleu

Eu zic sa mai raresti din aplicatii. Cu cat sunt mai putine, cu atat mai bine pentru tel tau.

Eu de ex am dezinstalat Facebook si dezactivat Chrome., Drive, Gmail, Google+, Harti, Google App si mesageria SMS din fabrica. In schimb citesc SMS prin messengerul de pe Facebook.
Pe FB, Youtube, Gmail intru cu browserul standard. Zburam si messengerul din telefon, dar la naiba ca nu poti rasp pe facebook daca nu ai messenger.

| Andreiutza1809 explică (pentru anonim_4396):

Pai si ti s-a stricat? Nu il mai ai telefonul acela?
Si cum dezactivez alea ce le.ai enumerat.
Care.i browserul standard?

15 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Si eu tot s3 neo la fel se incalzeste si nu e chiar o problema grava pentru ca telefonul nu are nimic. merge perfect dar bateria lasa de dorit laughing acum ca a venit vara e mai rau ca imi transpira mana pe el.

| Andreiutza1809 explică (pentru Sofer):

Aha deci şi ție ți se descarcă bateria cam repede?

| Sofer a răspuns (pentru Andreiutza1809):

Cred ca tine maxim 6-7 ore cu wi-fi pornit si stand pe youtube sau facebook.

| Andreiutza1809 explică (pentru Sofer):

Aha ok mulțumescwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de pe ce crezi ca iti scriu acum?laughing Aia si voiam sa spun. Ca am folosit la greu dar nu s-a stricat inca.

Browserul standard este cel cu globul pamantesc ( albastru ). In gasesti in meniul telefonului Daca ai pe telefon Chrome, Opera, Firefox, acesta nu este un browser Samsung. Browserul SAMSUNG este numai cel despre care am mai spus.

Daca vrei sa dezactivezi o aplicatie preinstala din fabrica mergi in setari / aplicatii sau manager de aplicatii / toate aplicatiile / cauti aplicatia si vezi ca o sa fiie toate la gramada, dai cu degetul pe aplicatia in cauza apoi dezactivare.

| Andreiutza1809 explică (pentru anonim_4396):

Okwinking Mulțumescwinking kiss
Apropo şti cumva şi din ce cauză se descarcă bateria telefonului?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul este tot acelasi : aplicatiile din telefonul tau. Ti-am mai spus, rareste din aplicatii si totul va fi mai bine. Economisesti si bateria, memorie interna si eliberezi memrie RAM. Aplicatiile pornesc singure si ruleaza in fundal fara ca tu sa stii. Le poti inchide fortat din setari/aplicatii//aplicatii care ruleaza / aplicatia in cauza si force stop. Sau le poti inchide cu ajutorul altor aplicatii din magazin play, dar iti spun ca aplicatiile din magazin play nu ajuta la nimic. Am folosit toate aplicatiile de gen din magazin play si nu face mai nimic. Nici aplicatiile care zic ca prelungeste durata bateriei nu ajuta.

| Andreiutza1809 explică (pentru anonim_4396):

Aha am inteles
Eu am si aplicatie din aia pentru baterie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tin sa iti spun ca ocupi spatiu de pomana cu acea aplicatie pentru baterie. Eu am testat cu si fara aplicatie. Rezultatul a fost tot acelasi. Nu uita,.ca sa prelungesti durata bateriei, pe fundalul principal foloseste un wallpaper normal. Adica nu wallpaper animat sau LIVE. Si luminozitatea undeva la 20%. Iar noaptea la minim luminozitatea. Asta pe langa cele scrise mai sus.

| Andreiutza1809 explică (pentru anonim_4396):

Ok mulțumesc mult pentru ajutor!winking

| ShakeStar2000 a răspuns:

Trebuie sa stergi unele aplicatii/jocuri pe care le tii degeaba, sau fa si tu o resetare a telefonului.

| Andreiutza1809 explică (pentru ShakeStar2000):

Daca mai sterg din ele nu sa mai faca la fel.
Daca resetez mi se sterge tot.

| GabrielDrunk a răspuns:

Incearca sa mai stergi din aplicatii sau fisiere de care nu ai nevoie.Iti recomand anti-virusul 360 Security pentru ca ti-l poate racii el daca telefonul este prea incalzit.

| Andreiutza1809 explică (pentru GabrielDrunk):

Asta il am dar tot degeaba.
Şi mi se consumă si bateria cam repede.