| angelamaria a întrebat:

Imi merge telefonul foarte greu, raspunde greu la comenzi, dar nu am mare lucru instalat pe el. Stie cineva care pot fi cauzele?

5 răspunsuri:
| DuDDy24 a răspuns:

Cel mai probabil e din cauza la virusi sau a vreunei aplicatii instalate recent si care e foarte prost optimizata, consumand exagerat din resursele telefonului. Incearca sa iei un antivirus sau sa dezinstalezi ceva ce ai instalt recent. Daca nu merge asa mai bine ii dai resetwinking

| angelamaria explică (pentru DuDDy24):

Am doar vreo 4 aplicatii, plus clean master si CM nu mai stiu cum. La inceput nu era asa. Si daca dau reset ce date pierd din telefon?

| DuDDy24 a răspuns (pentru angelamaria):

Din pacate da...dar in functie de marca telefonului, producatorul pune un tool de winodws prin care poti face un backup al mesajelor, setarilor telefonului in cazul in care vrei sa dai restart...Samsung, Sony si Lg au din cate stiu euthinking

| angelamaria explică (pentru DuDDy24):

Imipoti spune si ce inseamna backup.
P.S in ce consta actualizarea software-ului si rootate, parca asa.

| DuDDy24 a răspuns (pentru angelamaria):

Backup-ul reprezinta o copie care poate fi folosita mai tarziu ca sa nu pierzi datele importante (mesaje, contacte, setari). Actualizand software-ul beneficiezi de cele mai noi carcateristici ale acestuia (mai multe optiuni, optimizare mai buna a programelor, etc). Prin rootare ai posibilitatea de a face cam tot ce vrei cu telefonul, avand mai multe optiuni de dezvoltator poti schimba aspectul, ai acces la componentele hardware putand face overclock, poti instala programe speciale care nu ruleaza fara root (programe de hacking de exemplu ca sa "ciordesti" parole) si multe alte optiuni. Chestia e ca daca rootezi telefonul piezi garantia...