| tewutu a întrebat:

Intre Samsung galaxy S5 si Iphone 5s pe care il preferati si de ce?

Răspuns Câştigător
| LenoreVoldaren a răspuns:

Din nou o întrebare fără sens -_-
Nu e vorba despre comparatul celor două telefoane (S5 vs 5S) sau a celor două firme mari (Samsung vs Apple)! Aici intră în discuție în primul rând sistemul de operare. Și cum să compari Android cu iOS? Este ca și cum ai compara două culori diferite. Ce să compari între ele? Fiecare are avantajele sale și dezavantajele. Îți zic câteva avantaje/dezavantaje ale ambelor sisteme de operare.
AVANTAJE:
- Android: rapid, puternic, accesibil, are o groază de aplicații în magazin play, multe aplicații gratis sau altele pe bani, dar sunt ieftine, multe aplicații și programe integrate sau descărcabile pentru viața de zi cu zi
- iOS: foarte rapid, puternic, accesibil, fluid, design foarte frumos, elegant
DEZAVANTAJE: - Android: se mai blochează, câteodată se mișcă greu și sacadat, spre deosebire de iOS nu este atât de plăcut în utilizare având niște tranziții simple și puține, la unele aplicații prost optimizate apar prea multe erori sau ''închideri forțate''
- iOS: aplicații puține, prea multe pe bani, prea complicat, prea multe de setat, nu este ușor să-l setezi să fie calumea, are nevoie ''ba de aia''- ''ba de alta'', este prea sensibil.
Deci aici ți-am făcut o comparație între OS-urile celor două telefoane. Dar să ne întoarcem la telefoane. Nu îți voi sugera niciunul dintre ele și nici nu voi spune pe care îl aleg, pentru că nici eu nu m-am decis încă.
Sfat: dacă vrei ceva mai mult pentru social media, aplicații puține anti-plictiseală, design frumos, ecran mic dacă nu te uiți la filme, portabilitate mai bună și ceva cu care să-l asortezi mereu, alege iPhone 5S. Însă dacă vrei multe jocuri, te uiți la filme, din când în când ceva pe internet, viteză, aplicații multe deschise deodată, utilitate, la îndemână când pleci în excursii să zicem, dacă îl duci într-o gentuță și nu în buzunar, cu un design simplu, alege S5. Sper că te-am ajutat. Fundiță? happy

22 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Galaxy, prefer sa nu dau 1000 ron in plus doar pentru un mar desenat pe spate

| Nikolaus a răspuns (pentru suntserios):

Bine spus frate laughing. Multi nici macar nu au vazut un IPhone si spun ca este mai bun ca orice alt telefon(inclusiv Adina-persoana de mai sus). E mai mult de 1000 de roni in plus frate. Si pentru ce? Cum ai spus si tu; pentru un mar cu viermi desenat pe spate si pentru o carcasa metalica.

| OnuOnulică a răspuns:

Samsung Galaxy S5.E cu mult mai bun și nici nu se compare.Îl prefer în special pentru aspect și meniu.

| bogdan324 a răspuns:

Iphone 5s, chiar daca nu are hardware la fel de bun ca s5, are softul mai bine optimizat deci asta va face ca orice aplicatie sa ruleze fara probleme

| FatUglyVirgin a răspuns:

S5 de cateva ori mai performant si este mai mare si ai jocuri pe gratislaughing

| Madayna a răspuns:

Galaxy S5

| raduradu2014 a răspuns:

In afara de memorie Iphone 5s este varza ...nu stiu dc sa dai 4000 lei pe un Iphone 5s rolling on the floor

| SmartyPants a răspuns:

Samsung Galaxy Note3 le intrece pe amandoua.

| GreenVegas a răspuns:

IPhone. Samsung ii tot din plastic, nu are stil, seamănă cu o lopată de grădină. Plus că Samsung copiază Iphone-ul. Daca cauți pe net o sa vezi ca Samsung a copiat nu numai de la Iphone ci si de la Nokia. Tu alegi. Vrei să te cari într-un Maybach sau într-o Hyundai.

| Nikolaus a răspuns (pentru GreenVegas):

La prima parte cu lopata de gradina sunt de acord =) dar chestia cu copiatul ai inventat-o tu acum. Ia zi-mi si mie ce a copiat? De ce ar copia Samsung s5(telefon mult mai bun ca iPhone-ul in categoria Hardware) un telefon mai slab? Bun, are sistem de ala pe 64 de biti si cu ce ma ajuta? Eu nici nu stiu ce e ala. Chiar te rog sa iti argumentezi afirmatia.

| Popescu_Andrei_1998_IuHC a răspuns:

S5. E superior din orice punct de vedere.

| parabuc a răspuns:

Samsung Galaxy Note 3

| Jessie1234 a răspuns:

Din punct de vedere al aspectului as alege Iphone 5, insa bateria tine foarte putin in comparatie de S5. Asadar, S5 iti recomand cu mare incredere.

| RaFIREMAN a răspuns:

S5 e super tare. Apropo nu seamana cu o lopata!

| AdinnaRoulette a răspuns:

Iphone all the way! Merge perect, este usor de folosit, rapid. Are tot ce ii trebuie. ş.a. Am avut in mana foarte multe tipuri de telefoane. si cam toate sistemele de operare iar iphone/ios este cel mai bun!

| suntserios a răspuns (pentru AdinnaRoulette):

Inseamna ca nu ai pus mana pe HTC one

| SmartyPants a răspuns (pentru AdinnaRoulette):

Ai incercat Android 4.4.2?

| Nikolaus a răspuns (pentru AdinnaRoulette):

Ai avut in mana multe tipuri de telefoane de unde? Te-ai dus la Orange si le-ai luat pe fiecare in parte sa vezi cum merge si te-ai oprit la telefonul cu marul ala muscat ca de ala are toata lumea(inclusiv prietenii tai). Eu cred ca tu nici macar nu ai telefon. Daca ai ai un Digi Mobil.

| AdinnaRoulette a răspuns (pentru Nikolaus):

Foarte usor sa-ti imaginezi scenarii pe placul tau dar asta nu inseamna ca sunt in corcondanta cu realitatea. Am avut cateva telefoane pana la varsta asta (in prezent iph). Am avut ocazia sa butonez destule telefoane fie ale mele, ale prietenilor sau ale familiei. Nu stau sa ma dau mare si tare online, sa ma iau de oameni fara nici un sens. Nu-ti convine raspunsul meu chiar nu conteaza. Este fix problema mea. Gusturile nu se discuta! Eu recomand Iphone si asta este. Deal with it!

| AdinnaRoulette a răspuns (pentru SmartyPants):

Da. Nu ma inteleg cu nici un alt sistem de operare. Stict punctul meu de vedere!

| AdinnaRoulette a răspuns (pentru suntserios):

Nu mi se pare cine stie ce.

| MatyMatyna a răspuns:

Samsung galaxy s5, pentru ca mi se pare foarte dragut si mai superior decat IPhone 5s