| Socaciu_Andrei_1999 a întrebat:

La ce ajuta memoria cache as putea sa o sterg sau este importanta la telefon si doi daca am un dualsim si bag in sim 1 si eu la telefon am doua memorii are vreo legatura si cu memoria telefinului adica o bag sim1 si mie mi se vor baga aplicatiile in prima memria a telefonului de 1gb si nu in cea de 5gb cele doua memorii parca ar fi dou repartitii ca la calculator eu am un Allview p4 life, daca va ajuta cu ceva, help!

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Memoria cache la android contine diversele date de status ale aplicatiilor, configurari, etc.

Daca de exemplu joci un joc offline si ai ajuns la nivelul 15, atunci aceasta informatie este tinuta in cache. Stergand aceasta informatie, jocul va pierde toate salvarile pe care le-ai facut.

Sim-ul reprezinta o carteluta ce contine niste setari pentru telefon pentru a cunoaste ce si cum sa comunice cu reteaua, coduri de identificare in retea. De asemenea sim-ul mai are si el acolo o mica memorie (dar mica) utilizata uneori la salvarea agendei si poate a sms-urilor.

Memoria telefonului este in general utilizata pentru orice. Daca p4 al tau are si loc de card de memorie, atunci poti alege unde sa pui aplicatiile din setarea telefonului.

Oricum, sim-ul nu prea are legatura cu memoria telefonului.

1 răspuns:
| Theodora292001 a răspuns:

1. Memoria cache e ca si junk files ( adica o memorie. cam plina de nimicuri adica resturi care trebuie aruncate la gunoi. Se goleste de obicei.
2. Nu afecteaza cu nimic. SIM-ul e un terminal al unei retele mobile. Tu tot ce stochezi in telefon stochezi in memoria telefonului ( a lui, cu care vine el, bateria sau ceva de genul) sau pe cartela de memorie. Un alt sim introdus nu ocupa memorie. Doar ca poti suna si in alte retele.