| anonim_4396 a întrebat:

La noi numarul de telefon CU TOT CU PREFIX trebuie sa fie +40 si dupa incepe numarul 07... sau +40 si dupa 786 ( 0 nu se mai pune pentru ca este in +40? )

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este un singur 0 acolo. Prefixul de tara este +4, dupa care vine numarul, asa cum il formezi in Romania (07...)

| gelu1970 a răspuns:

0 nu se mai pune

| Crackman a răspuns:

Pui +407...

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Formatul este +40786...
+ inseamna acces (convorbire) international(a); la telefoanele fixe care nu au tasta + se tasteaza 00
40 este codul (prefixul) de tara
0 este acces (convorbire) national(a)
786... este numarul de telefon, inclusiv codul (prefixul) de retea si zona
In mod analog un numar de Germania il suni din Germania cu 0711... iar din Romania cu +49711...